Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

K nákupům vám svítí slunce. Prodejny „jedou“ na sluneční energii

K nákupům vám svítí slunce. Prodejny „jedou“ na sluneční energii
Zdroj: PENNY
Sluneční energie

V Borovanech, Bělé pod Bezdězem, Odolene Vodě, Uhříněvsi či Staré Boleslavi můžete nakoupit potraviny či drogerii s vědomím, že zde udělali maximum pro životní prostředí. Na prodejnách PENNY zde totiž využívají sluneční energii. Na letošek má společnost s fotovoltaikou velké plány.

Před třemi lety byly první solární panely instalovány na prodejnu ve Velké Bystřici, letos je cíl následující: obchodů, které velkou část spotřebované elektrické energie získávají ze slunce, má být přes 40.

„Naším dlouhodobým cílem je snižování energetické náročnosti našich prodejen. V rámci modernizace naší sítě tak například měníme osvětlení za moderní úsporná LED světla, instalujeme úspornější chladící a mrazící boxy, a tak dále. Proto je osazování našich prodejen i skladů fotovoltaickým systémem logickým a přirozeným krokem k dalším úsporám,“ vysvětlil jednatel společnosti PENNY Mathias Mentrop.

Odpovědnost k planetě

Fotovoltaika je stále populárnější a rozšířenější formou získávání elektrické energie, v případě prodejen PENNY to má několik důvodů – jde o trvale udržitelnou technologii, odpovědnost k planetě i finanční úspory.

„Solární energie je přirozený a obnovitelný zdroj energie. Investice do jejího využití tak pro nás má dvojí rozměr. Ekonomický i nezanedbatelný ekologický, vždyť díky jedné prodejně vybavené fotovoltaickým systémem snížíme množství CO2 vypouštěného do ovzduší až o 117 tun ročně. Navíc solární panely na střechách našich typizovaných prodejen nebo našich skladů nijak nezasahují do krajiny a nemění její ráz. Je to zkrátka technologie, která přináší jen pozitiva,“ doplňuje Mathias Mentrop.

Srovnání s českou domácností

Když se využívání fotovoltaiky převede do řeči čísel, vypadá to následovně: na jedné prodejně, i když počty se pochopitelně liší podle plochy, je využito kolem 250 solárních panelů, které dosahují výkonu až 100 kWp. Fotovoltaický systém jedné prodejny za ideálních světelných podmínek vyprodukuje ročně, a díky tomu prodejna současně neodebere a ušetří z veřejné sítě, přibližně 100 MWh elektrické energie, což je průměrná roční spotřeba elektrické energie 40 českých domácností. Energie ze slunce u prodejen vybavených solárními panely pokryje 35 až 40 % jejich celkové spotřeby.

„V posledních letech evidujeme zvýšený zájem ze strany velkých společností o energeticky úsporná řešení. V E.ONu se snažíme vždy dívat na věc komplexně a nabídnout našim zákazníkům to nejlepší řešení na míru. Naše spolupráce a přístup Penny je toho skvělým důkazem. Nejenže dodáme fotovoltaické elektrárny na tři desítky jejich prodejen, ale ve spolupráci s nimi postavíme u jejich prodejen také dobíjecí stanice pro elektromobily, a také dobíjecí stanici s fotovoltaickými panely a bateriovým úložištěm,“ uvedl člen představenstva E.ON Energie, který se podílí na realizaci projektu některých prodejen, Jan Zápotočný.

A co bude dál? Do roku 2022 chce PENNY využívat solární energii minimálně u 10 % svých prodejen, celková roční úspora by tak dosáhla 4 000 MWh, což by znamenalo, že se do ovzduší díky využití sluneční energie na prodejnách PENNY nedostane ročně 4 680 tun CO2.

V nejbližší době budou fotovoltaickými systémy nově vybaveny prodejny v Horšovském Týně, Mukařově, Mariánských Lázních, Českých Budějovicích, Rožnově pod Radhoštěm či Vamberku. Do konce roku pak také v Pečkách, Dobré, Boru u Tachova, Horních Počernicích a desítky dalších. Solárních panelů se dočkají také logistická centra PENNY, a to nejprve v Lipníku nad Bečvou a Dobřanech u Plzně.

Další články

Nejnovější kauzy