Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Jurečka hodil vidle do plánů na odstavení Babiše: Případná koalice nesmí schválit manželství gayů a leseb!

Marian Jurečka: Případná koalice nesmí schválit manželství gayů a leseb!
Zdroj: Profimedia.cz
podmínky

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Pro lidovce by podle předsedy Lidovců Mariana Jurečky bylo nepřijatelné, kdyby vláda s účstí jeho strany schválila stejnopohlavní sňatky. Odmítá i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Piráti a Stan podmínku nechápou

Hraje se o vládu bez člověka, který tento stát vysává jako nikdo jiný za posledních 30 let, reagoval na twitteru šéf STAN Vít Rakušan v narážce na premiéra Andreje Babiše (ANO). "Pro nás je prioritou koaliční vláda se Spolu. Chceme řešit zadlužení státu i zdražování, ne koho si mají lidé brát. Proto prosím kolegy, ať nezahazují naši budoucnost," dodal.

Podobně podle pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka by měl stát řešit zadlužení a zdražování, ne manželství lidí. "Věřím, že nakonec i lidovci upřednostní svobodnou budoucnost před lpěním na předsudcích minulosti. To musí být jasný směr příští demokratické vlády," napsal Ferjenčík na twitteru.

Uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry prošlo letos v dubnu ve Sněmovně prvním čtením. Dolní komora zároveň podpořila zvýšení ochrany manželství výhradně jako svazku muže a ženy ústavním zakotvením. Poslanci už ale o předlohách před volbami nestihnou rozhodnout, v pátek skončila poslední řádná schůze Sněmovny.

Související články

Další články