Juraj Slafkovský (17) je hvězdou olympiády: Slovenský hokej dotlačil do semifinále

Hokejista Juraj Slafkovský dotáhl Slovensko do semifinále ZOH v Pekingu
Zdroj: Profimedia
ZOH Peking 2022

Slovenští hokejisté porazili ve čtvrtfinále olympijských her v Pekingu USA 3:2 po nájezdech a po 12 letech si zahrají o medaile. Američané obrátili skóre z 0:1, kdy se trefil talent Juraj Slafkovský, na 2:1 a byli blízko postupu do semifinále, v čase 59:16 ale vyrovnal Marek Hrivík. Prodloužení vítěze neurčilo, v nájezdech se jako jediný z devíti exekutorů prosadil Peter Cehlárik.

Na jméno pátečního soupeře si výběr trenéra Craiga Ramseyho musí ještě počkat. Semifinálové dvojice se vytvoří na základě pořadí postupujících týmů po skupinové fázi. Slováci v samostatné historii ještě olympijský kov nezískali. Nejblíže mu byli ve Vancouveru v roce 2010, ale v semifinále neuspěli s domácí Kanadou a v boji o bronz podlehli Finsku.

"Jsem hrdý na celý tým. Je to skvělá šance pro nás, turnaj pro nás ještě nekončí. Věřím, že zvládneme i další dva zápasy. Je to výborná šance ukázat světu, kdo jsme," řekl Cehlárik televizi RTVS. "Je to nepopsatelný pocit. Zápas byl na nervy, jsme strašně šťastní, že jsme to dali a že jsme vyhráli nad silnými USA. Klobou dolů před (brankářem) Patrikem Rybárem. Podal neskutečný výkon, podržel nás," uvedl bek Martin Marinčin.

Slafkovský dal už pátý gól

Američané měli v Pekingu dva dny volna, jelikož základní skupinou prošli jako jediní z 12 týmů bez ztráty bodu a do čtvrtfinále postoupili přímo. Slováci naopak sehráli druhý zápas ve dvou dnech, kvůli třetímu místu ve skupině museli projít předkolem play off, v němž vyřadili obhájce stříbra Němce (4:0).

Slovenský tým ustál úvodní tlak USA a ve 12. minutě skóroval. Čerešňák přihrál od hrazení na Slafkovského, který z kruhu prostřelil brankáře Manna. Sedmnáctiletý útočník je s pěti góly nejlepším střelcem turnaje.

Američané vyrovnali v čase 19:14. Po rychlé kombinaci se Abruzzese objevil před Rybárem a překonal ho bekhendem mezi betony.

V 29. minutě z podobné pozice otočil skóre Hentges. Rybár pak zastavil Agostinovu střelu i jeho dorážku. Jinak prostřední dějství nabídlo minimum šancí.

Ve třetí části se výběru Spojených států amerických naskytla 82 sekund trvající přesilovka pět na tři, ale nevyužil ji. O chvíli později Beniers trefil tyčku stejně jako na druhé straně Slafkovský.

Drama v závěru

Více než minutu a půl před koncem zkusili Slováci hru bez brankáře a odměnou jim byl vyrovnávací gól. Mann neudržel Čajkovského nahození a kapitán Marek Hrivík z dorážky poslal duel do prodloužení. "Ten gól určitě patří mezi moje tři nejdůležitější v kariéře," uvedl Hrivík.

V prodloužení si oba celky vytvořily několik šancí, ale žádná z nich rozuzlení nepřinesla. V samém závěru se Knies dostal před Rybára, ale obránce Gernát mu nedovolil zakončit.

V nájezdech se neprosadil ani jeden z Američanů, naopak Cehlárik jako jediný ze čtyř slovenských hráčů skóroval. "Při rozcvičce jsem si vyzkoušel tuto kličku. Jsem rád, že mi vyšla," prohlásil Cehlárik. Ve slovenským výběru je devět hráčů z české extraligy a šest hráčů ročníku 1999 a mladších.

USA podruhé za sebou skončily na olympiádě ve čtvrtfinále. Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu nestačily rovněž v nájezdech na Čechy.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad