Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Jules Bianchi by oslavil 31: Pilota formule 1 v 25 letech stála život jeho největší vášeň

Jules Bianchi by oslavil 31: Pilota formule 1 v 25 letech stála život jeho největší vášeň
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
neštěstí
Automobilový závodník a pilot formule 1 Jules Bianchi by oslavil 31. narozeniny. Mladý Francouz přišel o život už ve svých 25 letech, kdy se při Velké ceně Japonska střetl s mobilním jeřábem, který odklízel jiný havarovaný vůz. Utrpěl těžký úraz hlavy a po dlouhých měsících v umělém spánku v červenci roku 2015 zemřel.

Jules Bianchi se narodil 3. srpna 1981 ve francouzském městě Nice. Jeho dědeček i prastrýc byli automobiloví závodníci, a proto měl už odmalička předpoklady k tomu, aby kráčel v jejich stopách. Nejdříve se však zaměřoval na závodění v motokárách.

V roce 2007 Jules opustil motokáry a zamířil do šampionátu francouzské Formule Renault 2.0, který vyhrál. Podařilo se mu pak podepsat smlouvu v sérii Formule 3 Euro s týmem ART Grand Prix a jen o rok později vyhrál Formule 3 Masters na okruhu v Zolderu. S úspěchem se setkával i následujícího roku, kdy za sezonu získal osm vítězství s týmem ART Grand Prix a stal se šampionem.

Kromě závodění se Bianchimu dařilo i v soukromém životě. Ačkoliv byl nezadaný, spoustu času trávil se svou rodinou a měl spoustu přátel. Volný čas trávil právě se svými nejbližšími a věnoval se cestování.

Velká cena Japonska

Jules byl v roce 2014 součástí stáje Marussia a získal jí první body v jejím působení ve formuli 1 tím, že při Velké ceně Monaka získal 9. místo. Následovala Velká cena Japonska a Bianchi doufal v další úspěch, závod se mu ale nakonec stal osudným.

Mladý francouzský závodník se svým vozem narazil do vyprošťovací techniky, která odstraňovala jiný vůz z bezpečnostní zóny. V bezvědomí byl převezen do nemocnice na operaci, jeho stav se ale zhoršoval a musel být připojen na umělou plicní ventilaci. Podle lékařů utrpěl difuzní axonální poranění mozku, tedy nejčastější poranění mozku, které stojí až za 50 % dlouhotrvajících bezvědomí.

V nemocnici byl v umělém spánku Bianchi téměř rok, dne 17. července 2015 pak ve věku pouhých 25 let zemřel. Na jeho pohřeb v rodném městě Nice mu přišly vzdát hold davy lidí, kromě rodiny a fanoušků i ostatní jezdci.

Související články

Další články