Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Jů a Hele jsou s námi již skoro 40 let! Tipnete si, který slavný zahraniční pořad byl pro ně předlohou?

Studio Kamarád
Zdroj: Facebook/RetroCZ/SK
+ Další 3 fotografie
Kdo by neznal Jůheláky neboli známou dvojku Jů a Hele? Oblíbené postavičky baví děti po celé generace, přitom vznikly před 37 lety, kdy byl také odvysílán první díl Studia Kamarád.

Už téměř čtyři dekády patří České, dříve Československé televizi nedělní ráno dětem. 4. 1. 1981 byl totiž odvysílán první díl Studia Kamarád, které po celou dobu své existence vystřídalo řadu názvů – Studio Rosa, Pohádková půda nebo Hřiště 7.

V době svého vzniku bylo Studio Kamarád v Československé televizi prvním uceleným pásmem pro děti. Převratné bylo v tom, že děti přímo zapojovalo do svého programu a zaměřovalo se na situace, které prožívaly v běžném životě.

Původní pořad moderovali Jiří Chalupa a Lenka Vavrinčíková. Chalupa je také jedním z autorů celého konceptu. Studiu Kamarád se podle něj tehdy nevyhnuly ani politické tlaky, i když nebyly tak silné jako u vysílání pro dospělé.

Důležitými průvodci pořadem byly kromě moderátorů i dnes již ikonické loutky Jů a Hele, k jejichž popularitě nepochybně přispěly i hlasy herců Jiřího Lábuse a Oty Jiráka. Nesmíme zapomenout ani na záškodnického Mufa, jemuž propůjčila hlas Jana Synková.

Nebyli to ale jen Jů a Hele, koho děti mohly v průběhu let v pohádkovém pásmu potkat. Kromě nich se v pořadu objevil například i Hary Šoumen nebo Tryskomyši.

Studio Kamarád bylo částečně inspirováno americkými televizními pořady Sesame Street a Muppet Show, protože ty sklízely nevídaný úspěch u těch nejmladších diváků.

Související články

Další články