Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Jste to, co kouříte: Rádkyně tlouštíků Cajthamlová se po přibrání pustila do kuřáků!

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
KOUŘENÍ
Známá bojovnice s nadváhou Kateřina Cajthamlová (56) přestala tahat jednu cigaretu za druhou a hned se to projevilo na její postavě. Kritička špeků si nyní vzala na paškál i kouření a módní bafací pomůcky, před nimiž vyloženě odrazuje!

Na slova MUDr. Kateřiny Cajthamlové (56) lidé vždy brali ohled a i nyní, když ji někteří kritizují za to, že byla proti tloustnutí a teď sama trochu nakynula, se najdou ti, kteří jí naslouchají. Když se tedy pustila do varování před používáním jedné z náhražek kouření, je třeba se mít na pozoru.

Řeč je o IQOS, což je zařízení jedné z největších tabákových firem světa, v němž se při určité teplotě nahřívá tabák s tekutinou. Vytvoří aerosol, který pak kuřáci chtiví nikotinu vdechují přes poloviční verzi cigarety proti té normální. Jde o velký hit, jenže bývalá průvodkyně pořady Jste to, co jíte a DoktorKA si nemyslí, že je správné věc používat.

„Pokud se člověk nemůže zbavit závislosti na nikotinu, je otázka, jestli nebude lepší přejít na nikotinové tablety. IQOS ještě není úplně prozkoumaný, jeho uživatelé jsou prakticky pokusnými králíky. Jestli je málo nebo hodně škodlivý se pozná až třeba za jednu generaci,“ varuje žena, která loni sama s kouřením přestala. Podle ní je vždy lepší zajít do poradny, protože každému s odvykáním kouření pomáhá něco úplně jiného.

A tvrdí také to, že někdo prý po seknutí s kouřením nahradí závislost na tabáku závislostí emoční, alkoholovou, nebo kávovou. I takoví lidé podle paní Kateřiny potřebují pomoc.

Další oslovená odbornice, MUDr. Eva Králíková ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku, je smířlivější, ale uznává, že žádná dlouhodbá studie vlivu užívání IQOS na lidské zdraví neexistuje. Výrobek ale považuje za menší zlo než klasická cigára.

Tlející tabák

„Můžeme ale měřit to, co po tom nahřívání, které je ve skutečnosti tlením tabáku, lidé vdechují. A je v tom o desítky procent méně škodlivých látek proti normální cigaretě, něco mezi šedesáti až devadesáti procenty. Nicméně nelze říci, že je to úplně neškodné,“ vysvětluje lékařka.

Když podle ní člověk zahodí klasickou krabičku a přejde na IQOS, nemá úplně vyhráno, protože nikotin je droga, i když prý s malým zdravotním rizikem, aspoň si ale neubližuje tím nejhorším způsobem.

Nebezpečí vidí naopak v tom, že IQOS vypadá trendy a výrobce k němu prodává různobarevné obaly a příslušenství. To pochopitelně může lákat omladinu, která velmi hledí na styl. „Určitě jde o velké lákadlo pro mladé. Vypadá to jako výrobky od Apple, má to krásný design, je to líbivé,“ dodala s tím, že IQOS zdaleka není tak cool a že nejlepší je vůbec nikdy s nikotinem nezačít.

Související články

Další články