Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Jste pořád unavení? Vyzkoušejte těchto 7 potravin, které vás postaví na nohy!

Na těchto dobrotách si pochutnáte a zároveň odstraníte únavu.
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
Známe to každý. Ráno se nakopneme kávou, abychom nebyli unavení, a odpoledne už na nás káva nezabírá. Když to potřebujeme nejméně a musíme být v práci výkonní, zavírají se nám oči a nevíme, co s tím. Existují ale potraviny, které na únavu zabírají. Těchto 7 jídel je opravdový zázrak.

Vyčerpání a únava mohou být dlouhodobým problémem, který je způsobený různými faktory. Podle odborníků za ně můžou hlavně špatný životní styl a strava. Důležité je, co jíte a také v jakém množství. Dopřejte si raději více malých porcí během dne. Podívejte se na účinné životabudiče, které vás zase postaví na nohy.

Čočka

Čočka je bohatá na esenciální kyseliny, které naše tělo přeměňují na potřebné bílkoviny. Má vysoký obsah železa, bez kterého se budete cítit unavení a vyčerpaní. Pokud vaše buňky nemají dost železa, dostaví se brzy stres a únava. Čočka navíc dodá tělu vápník, draslík, hořčík, zinek, vitaminy skupiny B a vlákninu, která pomáhá i při zažívání.

Ovesné vločky

Pokud budete snídat ovesné vločky, nastartují váš den. Jsou bohaté na vápník, hořčík, draslík a vitaminy E, B, vlákninu a další živiny, které dokáží bojovat se stresem a únavou. Pomáhají proti momentální a chronické únavě. Oves navíc pomáhá se soustředěním, zvyšuje pozornost a má i antidepresivní účinky. Energie se uvolňuje postupně, jak se sacharidy dostávají do krevního oběhu. Kromě toho také oves upravuje zažívání a pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Banány

Na odehnání únavy také skvěle fungují banány. Přírodní cukr, který je obsažen v banánech, pozvedne vaši energii a schopnost soustředění. Banán obsahuje vitamin A, C, B, hořčík, fosfor, železo a draslík, jež odstraňují únavu, snižují krevní tlak, podporují okysličování krve a vytvářejí pocit pohody.

Mandle

Ideálním bojovníkem proti únavě jsou také mandle. Obsahují všechny základní živiny, jsou bohatým zdrojem vápníku, fosforu, hořčíku, draslíku a železa. Hořčík povzbuzuje látkovou výměnu, nedostatek hořčíku vede k celkové únavě. Když budete pravidelně konzumovat mandle, posílíte tak imunitní systém. Mandle pomáhají nejen proti únavě, ale také proti stresu a úzkostem. Navíc jsou bohaté na zdraví prospěšné tuky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Sezamová a slunečnicová semínka

Pojídání semínek sezamu a slunečnice pozvedne vaši energii a nebudete se tak cítit unavení. Obsahují velké množství živin, jako jsou bílkoviny, sacharidy, vláknina, zdraví prospěšný olej, fosfor, draslík, hořčík, vápník, železo, zinek, sodík a mangan. Sezam je výborným lékem na únavu, deprese, stres a nervozitu. Skvěle se hodí pro těžce pracující.

Brokolice

Z únavy vás probere také brokolice, která je plná vlákniny, vápníku, kyseliny listové, vitaminů A a C, beta-karotenu, draslíku a dalších živin. Konzumace potravin se zvýšených obsahem vitaminu C odstraňuje pocit únavy, zlepšuje činnost imunitního systému. Navíc je brokolice silným antioxidantem a podporuje celkovou obranyschopnost organismu. Také je bohatým zdrojem koenzymu Q10, který hraje klíčovou roli při produkci energie.

Naklíčená semínka

Tak toto je opravdu pravý životabudič. A vypěstovat si ho můžete v klidu i sami doma. Naklíčená semena luštěnin nebo obilovin jsou velmi energetická, a tak se postarají o to, aby vaše hodnoty energie zůstaly na vysoké úrovni. Klíčky jsou bohaté na bílkoviny – ty najdete v naklíčené cizrně, mungu, čočce a hrachu -, pak vitaminy skupiny B, kyselinu listovou a vitamin E. Z minerálů je to pak fosfor, draslík, hořčík, železo a stopové prvky, všechny tyto živiny podporují nervovou soustavu.

Související články

Další články