Myslíte si o sobě, že jste vedoucí vesmíru, králové všehomíra a borci, kteří mají vždycky pravdu? Pro své okolí jste možná právě proto naprosto nesnesitelní! Těchhle 5 návodů vám pomůže překonat vaše nesmyslné představy o vlastní důležitosti a znovu získat ztracené přátele.

1) Přestaňte mít potřebu posledního slova

Vaše nabubřelé ego je zdrojem mnoha konfliktů a neshod, protože vás neustále tlačí k tomu, abyste přesvědčovali druhé, že nemají pravdu. Jenže v momentě, kdy na všechno máte svůj ojedinělý názor, myslíte si, že jste snědli Šalamounovo hovno a nikdo jiný vám do toho nemůže mluvit, zjistíte, že jste vlastně na ten svůj „dialog“ úplně sami. Když se dostanete do konfliktu, je vždycky nejlepší zeptat se sami sebe: „Chci mít pravdu, nebo chci být šťastný?“

2) Pamatujte si, že vaše „nadřazenost“ z vás lepšího člověka neudělá

Opravdová urozenost nevychází z toho být lepší než někdo jiný. Nesrovnávejte se s ostatními! Pokud chcete být skutečně lepší lidé, musíte být lepší, než jste bývali vy sami. Soustřeďte se na svůj růst s neustálým vědomím toho, že nikdo na této planetě není nijak lepší než kdokoliv jiný. Chování opic taky nesrovnáváte s chováním housenek.

3) Přestaňte být nenasytní

Mantrou ega je „chci víc“. Nenasytná potřeba „vlastnit“ není nikdy ukojená. A je úplně jedno, čeho jste dosáhli nebo co jste získali. Vaše ego nebude mít nikdy dost. Měli byste si uvědomit pravidlo, že až v momentě, kdy se přestanete úporně snažit, tak do vašeho života přijde víc toho, po čem opravdu toužíte.

4) Přestaňte se urážet

Uvědomte si jednu zásadní věc. Chování druhých není důvodem k tomu, abyste sami sebe znehybnili. Ten, kdo vás uráží, vás jen oslabuje, ale čerpá zároveň vaši energii. Pokud jste uražení, vysíláte ničivou energii, jako je ta, která se dotkla v prvé řadě vás. Vy ji otáčíte k útoku, protiútoku a válce. A války na egoistické úrovni jsou pěkná nuda.

5) Výhra je vždycky relativní

Jedna z největších zálib našeho ega je neustálé rozřazování lidí na vítěze a poražené. Honba za absolutním vítězstvím je ale vždycky cestou do pekla. Musíte se smířit s tím, že vždycky bude na světě někdo rychlejší, mladší, silnější, chytřejší nebo mít více štěstí než vy. A vy prostě nesmíte dopustit, abyste se na základě neustálého porovnávání cítili bezcenní a nedůležití. Nejste jen soubor vašich výher a vítězství. Právě vaše prohry z vás dělají originálního člověka. Když se od potřeby vítězství oprostíte, budete si konečně užívat beze strachu každý okamžik svého života. Trofeje jsou stejně nakonec jen nesmyslné lapače prachu.