Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Jste fanoušci Boba a Bobka či Pata a Mata? Tak to si nemůžete nechat ujít unikátní výstavu, která vás zaručeně pobaví

Můžete si i Boba a Bobka pochovat.
Zdroj: eXtra.cz
+ Další fotografie
Máte rádi večerníčky s Bobem a Bobkem či Patem a Matem? Tak máme pro vás opravdu skvělý tip, kam si vyjet na výlet a rovnou se podívat i na to, jak tyhle postavičky vznikaly. Unikátní výstava pobaví nejen vás, ale třeba i vaše ratolesti, mladší sourozence nebo kamarády.

Galerie Středočeského kraje zahájila retrospektivní výstavu HUMOR významného českého ilustrátora Vladimíra Jiránka. Od července do října budou v prostorách vizuálních heren a přidružených chodbách k vidění originální kresby z Jiránkova celoživotního díla. První část unikátní výstavy je věnována tvorbě pro děti a mládež, ve které dominují originální loutky z kultovních příběhů o dvou nezručných kutilech – Patovi a Matovi a příběhy Králíků z klobouku – Boba a Bobka.

Druhá část vystavuje výběr těch nejlepších kreslených vtipů včetně unikátních barevných maleb, které byly pro Jiránkovu tvorbu opravdu výjimečné. Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnil její kurátor Filip Šorm, hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, který nad výstavou převzal záštitu, Miroslav Jiránek a zpěvačka Michaela Nosková.

Výstava HUMOR zobrazuje například originální grafické listy Králíků z klobouku Boba a Bobka, ultrafány, ve kterých návštěvník vidí jednotlivé fáze animace, nebo loutky Pata a Mata společně s originálním modelem scény z natáčení. Expozici dominuje interaktivní koutek se speciální Light Art tabulí, na kterou lze kreslit světelným paprskem Jiránkovy charakteristické postavičky.

Vladimír Jiránek měl neobyčejný výtvarný talent, který se skvěle doplňoval s jeho literárním nadáním a smyslem pro humor. Za svůj život nakreslil přes 3000 vtipů. A právě vtipy vévodí druhé části výstavy, která zobrazuje exkluzivní výběr vtipů například o politice, revoluční době, medvědovi, doktorovi nebo ženách.

Návštěvníci si mohou na výstavě zakoupit také publikaci s více než 150 vtipy od Vladimíra Jiránka, které byly přeloženy do sedmi světových jazyků (angličtina, němčina, japonština, ruština, francouzština, španělština a italština). Záměrem této publikace je přiblížit studentům ilustrovanou, jednoduchou a zábavnou formou daný jazyk a zároveň poskytnout cizincům jedinečný náhled do tajů českého humoru.

Výstava Vladimír Jiránek HUMOR je pro veřejnost v Galerii Středočeského kraje otevřena od 3. 7. 2016 do 16. 10. 2016 od úterý do neděle mezi 10:00 a 18:00.

Související články

Další články