Kde se vzaly, tu se vzaly, najednou je jich všude kolem tolik, že vychutnat si meloun na terase je takřka adrenalinovou aktivitou.

Nejen fakt, že nás před nimi už jako malé děti varovali naši rodiče, ale i jejich kontrastně žluté pruhy na jejich černém těle jsou dostatečným varovným signálem, abychom se od nich drželi dál.

Tohle je 9 zajímavostí z vosího světa.

1. Samy o sobě by na nás neměly zaútočit. Pokyn k použití žihadla dostanou jen ve chvíli, kdy se cítí být v ohrožení. Jenže pokud se nechají zlákat cukrem a alkoholem z přezrálého ovoce, jsou velmi často malátné a mohou na nás útočit i bezdůvodně!

2. Vosy jsou schopné pozřít téměř cokoliv a kohokoliv. Není pro ně problém ulovit i hmyz, který je větší než ony samy. Dávka jedu, kterou vpraví do těla jinému hmyzu, je prakticky smrtelná a napadený hmyz je velmi rychle usmrcen.

3. Přestože můžete mít při setkání s vosou dojem, že jde o jediný druh, v našich geografických podmínkách jich žije 7 druhů!

4. Za to, že vosu lidé považují za obtížnou havěť, může zcela jistě její žihadlo. Vosy ale dovedou otravovat i jinak. Máváme-li rukama, k ničemu to není. Stejně vosu nezaženete, jenom ji podráždíte. Vosa stejně nakonec zvítězí a k vaší sladké šťávě nebo dortu si najde cestu.

5. Pokud si myslíte, že je vosa úplně k ničemu, pak vězte, že je užitečná hlavně tím, že loví mouchy. V okolí vosího hnízda jich je tak mnohem méně než tam, kde vosy nejsou. Zkrátka je lepší mít doma vosy než mouchy.

6. Příčinou menší bolesti po bodnutí vosou může být fakt, že vosa vpraví pod kůži menší množství jedu než včela, která při bodnutí zanechá na místě žihadlo i s jedovým váčkem, z něhož se „pumpuje“ do těla další jed.

7. Pokud vám vosy kradou z grilovačky maso nebo šunku, vězte, že jím pravděpodobně krmí své larvy.

8. Pocit, že je teď vos abnormální množství a jsou agresivní, vzniká kvůli tomu, že s blížícím se koncem léta je vosích dělnic od počátku sezony skutečně nejvíc a krmí už nějakou čtvrtou generaci larev.

9. Pokud trpíte alergií nebo máte strach z vosího bodnutí, uklidníme vás. Koncem srpna, maximálně do poloviny září se všechna vosí hnízda rozpadnou.