Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Jsou všichni kolem nás náckové? Tohle je 8 věcí, které bezděčně ozdobil hákový kříž!

Svastika Windsorského dívčího hokejového týmu z roku 1910.
Zdroj: www.pinterest.com
+ Dalších 5 fotografií
Svastika neboli hákový kříž vyvolává v celé západní civilizaci poněkud negativní konotace. Jako svůj symbol si ji totiž vybrali nacisté spolu s Hitlerem. Přesto bychom se na ni měli zkusit dívat i jinýma očima.

Ti vzdělanější z nás dobře vědí, že svastika je jedním z nejstarších symbolů, který byl používán po tisíce let téměř v každé kultuře jako velice pozitivní znak, potažmo znak štěstí!

Není tudíž vynálezem Nacistů. Ti ho pouze přebrali a zneužili ve svůj prospěch.

Původ slova svastika pochází ze starého indického jazyka sanskrtu a propojuje slabiky SU (dobrý) a ASTI (být), což ve spojení znamená „být dobrý či šťastný“ nebo „prospěšný či užitečný“.

Historici se stále nemohou shodnout, kde přesně se jako první tento symbol vyskytl. Veřejně se mluví o prvotním vzniku a výskytu v Mezopotámii, odkud se rozšířil do dalších kultur. Jedna z nejstarších svastik byla objevena v kamenné kobce staré 10 000 let!

Výčet výskytu tohoto symbolu je téměř nekonečný. Pro mayskou kulturu znamená zrození, pro Inky a Aztéky reprezentuje 4 roční období a její střed symbolizuje Slunce. Najdeme ji i v mnoha amerických uměleckých stylech, kde je nutné zachovat pocit neustálého rotování. Vyskytuje se i v islámském umění, u křesťanů a v Byzantské říši. Řekové přidružili svastiku bohovi slunce Apollonovi a vyobrazovali ji na domy, oblečení, keramiku a další zboží. Byl to svatý symbol, který si věřící vypalovali a nosili na svých šatech. V Římské říši se stala svastika symbolem boha Jupitera a často ji nalézáme v mozaikách. Afričané si osvojili svastiku jako projev plodnosti a japonští samurajové ji nosí na svých ochranných štítech. Taktéž i Keltové, Vikingové, židé, budhisté, hinduisté nebo staří Egypťané svastiku používali a leccos z toho můžeme zahlédnout v muzeích, různých sbírkách či výstavách na celém světě.

Chápete?

A v galerii najdete dalších 8 věcí, na kterých se objevila svastika.

Související články

Další články