Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Jsme v ohrožení? K naší soustavě se blíží hvězda, která zapříčiní lavinu komet!

Jsme snad v ohrožení?
K naší sluneční soustavě se blíží cizí hvězda, která spustí vlnu komet. I když se může zdát, že se jedná o opravdu velkou vzdálenost, není to až tak pravda. Je snad naše sluneční soustava v ohrožení?

Podle nejnovějších dat z vesmírné observatoře Gia, která patří Evropské vesmírné agentuře, čeká sluneční soustavu v dalších 1,35 milionech let hodně blízký průlet další neznámé hvězdy, která by se měla dostat až 5× blíž, než prohlašovaly původní informace.

Tento jev způsobí rozrušení Oortova oblaku s následnou smrští komet do vnitřní soustavy, včetně naší Země.

Oranžový trpaslík váží zhruba polovinu sluneční hmotnosti. A momentálně se nachází asi 63 světelných let od Země.

Podle nejnovějších informací směřuje tato hvězda ke sluneční soustavě.

I když si nejspíše říkáte, že se musí jednat o opravdu velkou vzdálenost, doopravdy se jedná o velmi blízký průlet, který bude mít za následek narušení stability Oortova pásu, což je teoreticky oblak komet na okraji naší soustavy.

„Gliese 710 spustí pozorovatelnou kometární sprchu se střední hustotou přibližně 10 komet za rok, což by mělo trvat přibližně 3 – 4 milióny let,“ uvádí studie.

Jestli je toto hrozbou pro naši sluneční soustavu, zatím není jasné, ale co víme, je fakt, že se jedná o velmi blízký průlet hvězdy.

Související články

Další články