Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Jsme národ pod nadvládou obezity: Proč se Čechům nedaří zhubnout?

A kila stále zůstávají. Kde je problém?
Zdroj: profimedia.cz
Obezita a nadváha jsou velkým strašákem Čechů. Často zdravý životní styl podceňujeme a pohybu se vlastně skoro tak nějak štítíme. V České republice trpí obezitou více než 60 procent dospělých. Přebytečné kilogramy trápí 64 procent českých mužů a 49 procent žen.

Se svojí váhou není spokojeno až 57 procent Čechů a hubnout se jich pokouší 64 procent. Většinou ale marně. Při hubnutí dělají chyby, které se jim poté vymstí. Nevědí, jak správně jíst, a hýbat se jim většinou také nechce nebo na to nemají čas. O štíhlejší postavu usiluje 75 procent žen a 52 procent mužů.

Podle statistiky úřadu Eurostat trpí každý 6. občan Evropské unie obezitou. Česko patří s 19,3 procenta mezi nejhorší z evropské osmadvacítky. Hůře na tom jsou jen Estonci, Britové, Maďaři, Litevci a Malťané. Nejlépe je na tom Rumunsko, tam žije obézních lidí nejméně. Dobře jsou na tom také v Itálii, v Belgii a také v Nizozemsku.

V České republice trpí nadváhou a obezitou více než 60 procent lidí. To jsou hodnoty převyšující evropský průměr. „Za zvláště alarmující fakt považuji, že se výskyt obezity a nadváhy posouvá do mnohem mladšího věku,“ upozorňuje spolupracující lékařka projektu Nebudu obézní Šárka Svobodová z Ambulance III. Interní kliniky Fakultní polikliniky VFN.

Málokdo ale ví, jak se svojí váhou bojovat. Mnohdy je ideální začít hubnout pod dohledem odborníků, jinak jedinec opakuje chyby pořád dokola.

„Obezita je závažná nemoc. Bylo prokázáno více než 600 různých genů, které se podílejí na vzniku a rozvoji obezity ze 40 – 70 %,“ řekla lékařka Šárka Svobodová. I když je toto číslo poměrně vysoké, lidé netloustnou pouze kvůli dědičným vlohám.

„Je zřejmé, že se na vzniku tedy podílí i mnoho dalších faktorů zevního prostředí – strava, nedostatek pohybu, stres a podobně,“ dodala lékařka Svobodová, která také upozorňuje na to, že lékaři v dnešní době mají k dispozici i léky, které slouží vždy jen jako pomocná berlička – přesto velmi významná.

Důležitý je ale samozřejmě také pohyb. Lidé nechtějí chodit do fitka, protože se za svá těla stydí nebo na nějaká cvičení nemají kvůli práci dost času.

„Na to je potřeba se zaměřit. Ukázat obézním, že v posilovnách nejsou jen krásná vysportovaná těla. Dát jim nějakou motivaci, ale stejně ji musí nalézt sami v sobě,“ řekla fitness trenérka a výživový poradce v InCore Fitness Brno Petra Urbánková.

Základem správného hubnutí je důležitá samozřejmě strava. Hodně lidí si myslí, že jim to, co je zdravé, přece nikdy nemůže chutnat. Opak je ale pravdou. „Někdy stačí vyměnit některé příliš tučné suroviny za ty méně tučné. Snížíte množství cukru, soli a vyměníte pšeničnou mouku za celozrnnou,“ dodává nutriční terapeutka a výživová poradkyně Monika Tělupilová.

Související články

Další články