Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Jožo Ráž končí s Elánem: Moje žena na to čeká jako na spasení, říká zpěvák

Jožo Ráž končí s Elánem: Moje žena na to čeká jako na spasení, říká zpěvák
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
NAROZENINY
Legendární slovenský zpěvák Jožo Ráž, frontman nesmírně populární kapely Elán, dnes slaví už 66. narozeniny. Během své hudební kariéry nazpíval řadu hitů, které si na koncertech pobrukovaly davy fanoušků. Je však otázkou, jestli k tomu ještě někdy budou mít příležitost – skupina Elán už totiž možná řekla své poslední sbohem.

Jožo Ráž se narodil v roce 1954 v Bratislavě, kde taky vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Komenského. Svůj život ale spojil s hudbou.

Jožo Ráž a nehoda

Už jako mladý založil se svým kamarádem Vašem Patejdlem kapelu Elán, se kterou postupně začal dobývat celé Československo. Ráž se proslavil coby frontman celé kapely, velmi dobře však ovládá taky hru na baskytaru, kytaru a klavír.

Skupina Elán „pustila“ do světa spoustu hitů jako Tanečnice z Lúčnice, která vznikla pro film Fontána pre Zuzanu 3. Krátce poté ale Ráž havaroval na motorce, a i když nehodu sám nezavinil, utrpěl vážné zranění hlavy a byl dva dlouhé měsíce v kómatu. Ráž se však dal naštěstí do pořádku a se svou kapelou zase začal objíždět vyprodané haly a stadiony. V roce 2003 kapela dokonce měla během koncertu na Letné více než sto tisíc diváků.

Elán končí

V roce 2018 Elán oslavil padesát let od svého vzniku. V té době však Ráž všem fanouškům oznámil smutnou zprávu – s kapelou je konec. Nebylo to sice poprvé, tentokrát však svá slova myslel nejspíš vážně. „Končím, protože chci. Tentokrát jsem rozhodnutý a nenechám se přemluvit. Nejsem unavený a publikum miluju, ale vím, že končím. A hotovo. Seknout s kariérou je potřebné tehdy, když vás lidi žerou. Až je nebudete zajímat, je pozdě,“ uvedl pro slovenský web topky.sk.

Mimochodem, největším hitem kapely je píseň Voda, čo ma drží nad vodou, kterou fanoušci milují. Ráž k ní má ale jiný vztah. „Já ji přímo nesnáším,“ uzavřel.

Vypadá to tak, že konec Elánů je opravdu definitivní, což určitě uvítala Rážova manželka Barbora, která na tento moment čekala už řadu let. „Čeká na to jako na spasení,“ citoval portál nasehvezdy.cz zpěváka, jenž je se svou ženou už více než 45 let. „Je geniální, krásná, skromná, výkonná, výborná, nejlepší duše na světě, kterou znám. Takže proto nám to vydrželo. Ale samozřejmě, musíte se v tom životě několikrát zamilovat a vždycky do té samé ženy,“ dodal pro ahaonline.cz.

Jožo Ráž v kontroverzním klipu

Ráž má taky dva syny – Štefana a Jozefa, jenž byl před dvěma lety nominován na post slovenského ministra vnitra za stranu SMER, ovšem tehdejší slovenský prezident Andrej Kiska jeho jmenování odmítl. Ostatně, co se týká politiky, tak to mezi Rážovými docela vře, protože zpěvák kapely Elán, který už je i dědou, podporoval Vladimíra Mečiara či Roberta Fica

Skupina Elán většinu svých písní přesně zacílila na své publikum. Ovšem před rokem natočila klip k písni Bulvární krysy, který se vůbec nepovedl. Ráž totiž v klipu, který vznikl rok a půl po vraždě novináře Jána Kuciaka, míří pistolí na novináře. Eláni to od svých fanoušků pořádně schytali a celým případem se začala zabývat i příslušná obvodní prokuratura v Bratislavě.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy