Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Josef Rychtář u pomníčku Ivety Bartošové: Sebevraždu mu dala k narozeninám

Josef Rychtář nezapomněl v den výročí sebevraždy Ivety Bartošové upravit její pomníček.
Zdroj: Profimedia, eXtra.cz/Martin Procházka
+ Další 3 fotografie
PIETA

Sedmiměsíční manžel Ivety Bartošové (†48) Josef Rychtář (64) tak jako předchozích sedm let i tentokrát v Uhříněvsi v den výročí úmrtí své ženy nechyběl u pomníčku, který jí tam vybudoval a eXtra.cz nechybělo. Ani po tolika letech se nemůže vzpamatovat z její sebevraždy. Tu spáchala v den jeho narozenin, což mnozí považují za Ivetin jasný vzkaz.

Josef Rychtář: Narozeniny s pietou

Manžel Josef Rychtář na Ivetu nepřišel vzpomínat sám, doprovázel ho neznámý muž, nebyl to ale ani jeden z jeho synů.

Ty roky bez Ivetky, kdy mě opustila, fanoušky i rodinu, nevymazalo se mi nic z hlavy, zapomenout se na ni nedá. Prožil jsem s ní krásné chvíle, nezapomenutelné. Mám ji stále před očima, doma mám nejen urnu s ostatky, ale i oltářík,“ prohlásil již před časem pro eXtra.cz.

Mnozí si ale o něm myslí své a zvlášť o oné „náhodě“, když se Iveta rozhodla odejít ze světa v den jeho 56. narozenin.

„Sebevražda v den narozenin ‚manžela‘ mluví za vše. Jedna má spolužačka spáchala sebevraždu stejným způsobem (skokem pod vlak), ale až po Vánocích, v lednu. Nechtěla kazit příbuzným svátky. Sebevražda jako dárek…,“ píše například čtenářka eXtra.cz Anna.

Kamenné srdce pro Bartošovou

Jak to na místě u pomníčku Ivety vůbec vypadá?

Ke kříži, který se na místě objevil už krátce po úmrtí zpěvačky Ivety Bartošové, přibylo loni kamenné srdce, na kterém je vzkaz od vdovce. „I. B. nikdy nezapomeneme. Tvůj Josef,“ nechal na kámen napsat Josef Rychtář. Zároveň opravil kříž u pomníčku a natřel ho novým lakem. Dřevěný kříž také připevnil na kovový podstavec, který zabetonoval do země.

Aby toho nebylo málo, vdovec nechal vyrobit také desku ze žuly, kam umístil andělíčky a kamínky s nápisem „Ivetko, myslím na Tebe“. Na desce nyní pravidelně hoří svíčky. Ty chodí zapalovat údajně každý 29. den v měsíci.

Dva pomníky, dva hroby

Pomníky má zpěvačka hned dva – železný kříž s Kristem má přímo na místě srážky a ten dřevěný pak na místě, kde Rychtářovi dovolili vytvořit pomník. I hroby jsou dva: jeden si jako manžel přes protesty všech blízkých i fanoušků udělal sám pro sebe v Říčanech a maminka Ivety a další příbuzní ji pak druhým uctili v rodinném hrobě doma v Čeladné.

Podivné přání

Samotné ostatky zpěvačky jsou ale na neznámém místě. Rychtář se obával, že by je nějaký fanatik mohl odcizit nebo, což se zdá neuvěřitelné, že by je mohla získat matka jeho ženy Svatava Bartošová.

Nedal jsem urnu do hrobu záměrně, aby mi ji neukradli a nepředali paní Bartošové, mamince Ivety, a rozhodl jsem se, že se mnou bude do konce života. Kdyby se se mnou něco stalo, mám to ošetřené tak, že se k urně nikdo nedostane,“ překvapil naše redaktory před několika lety svými řečmi.

Simona Stašová o svých budoucích snachách: Jsme kamarádky, ale k Jiřině chovají respekt

Související články

Další články

Nejnovější kauzy