Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Josef Laufer se po 4 měsících probudil z kómatu: Nemá vyhráno, varuje lékařka z ARO

Josef Laufer se po 4 měsících probudil z kómatu: Nemá vyhráno, varuje lékařka z ARO
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 8 fotografií
UZDRAVOVÁNÍ
Radostná zpráva pro fanoušky Josefa Laufera (80) přišla od jeho blízkých. Po více než čtyřech měsících v kómatu se prý probudil a i když zdaleka ještě není jura, naděje na uzdravení či aspoň přijatelně kvalitní život se přece jen zvýšila. Před přílišným optimismem ale varuje lékařka, která má s podobnými případy nemocných bohaté zkušenosti.

Probuzení

Josef Laufer skončil na 130 dní v kómatu po poměrně banální operaci srdeční chlopně. V jeho věku se všichni strachovali, že takový zápřah už nezvládne a pomalu se obávali nejhoršího.

Podle Blesku se prominentní pacient nyní částečně probudil. „To ale neznamená, že komunikuje, hýbe se, reaguje a má se čile k světu... To vůbec ne! Je to ale dobrý signál, že má tuhý kořínek. A především je to naděje,“ tvrdí zdroj listu.

Samotná Nemocnice Na Homolce redakci s ohledem na soukromí pacienta odmítla informace potvrdit.

Rehabilituje

Dcera Laufera Ester pak poznamenala, že tatínek se podle ní ze všeho dostane a že je nyní v rekonvalescenci, léčí se a rehabilituje.

To vypadá na samé povzbudivé zprávy. Jenže…

Varování

„Pro rodinu to je velmi pozitivní signál, nicméně s přehnaným optimismem bych byla velmi opatrná. Neznám přesný zdravotní stav tohoto pacienta, tak mohu mluvit spíš obecně. Pokud vím, byl v kómatu velmi dlouhou dobu, může mít proto nyní například problémy s plícemi, s dýcháním. Má být probuzený částečně, což může znamenat, že je stále na přístrojích,“ brzdí nadšení MUDr. Ivana Němečková, která má s podobnými pacienty dlouholetou zkušenost z anesteziologicko-resuscitačních oddělení (ARO).

„Hodně záleží na celkovém stavu pacienta. Po tak dlouhém kómatu má utlumený mozek. Je tu také nebezpečí proleženin. Vezměme si, že například oscarový režisér Jiří Menzel nebyl v kómatu zdaleka tak dlouho a jaké má přesto problémy,“ varuje doktorka.

Nebezpečí

„U pacientů s podobným průběhem nemoci může bohužel dojít i k postižení mozku, plic, snížené kapacitě dýchání, většímu riziku zápalů plic a dalším infekčním onemocněním, oslabení svalové hmoty ať už vlivem stáří nebo délkou imobility. Všichni panu Lauferovi určitě přejeme, aby se z toho dostal, nicméně je pravda, že v tomto věku to bude mít opravdu hrozně těžké,“ řekla eXtra.cz doktorka.

„Kolikrát jsem zažila, že podobní pacienti v přibližně stejném věku nakonec odejdou po pro zdravého člověka banální chorobě. Moc mu proto držím palce, aby ho to nepotkalo a vyléčil se. Šance na uzdravení určitě je, nicméně teoreticky spíš bohužel nižší než vyšší. Ale znovu opakuji: neznám detaily z jeho lékařských zpráv,“ dodala Němečková.

Související články

Další články