Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Josef Kemr v Malém pitavalu z velkého města: Za štěk bral víc než hlavní hvězdy seriálu

Jiří Krampol a Josef Kemr v seriálu Malý pitaval z velkého města
Zdroj: se souhlasem Česká televize
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
HISTORIE
Ve čtvrteční repríze seriálu Malý pitaval z velkého města se diváci mohli vnořit do vyšetřování krádeže vzácných ptáků. Proti mordům v jiných dílech jde sice skoro o čajíček, herecky patří ale k tomu nejlepšímu. Hlavní hvězda epizody Exoti Josef Kemr (†72) podle našich informací dostal honorář, který mu mohli závidět i stálí členové seriálu!

Kemrovi bylo v době natáčení již 63 let a i když má v roli učitele ve výslužbě Macháněho s Jiřím Krampolem jen pár záběrů, stejně si celý díl uzmul pro sebe. Kvalita a velké herectví se prostě projevily i na malém prostoru.

Také za to dostal lepší honorář než Ladislav Frej, Pavel Zedníček a představitelé dalších vyšetřovatelů.

„Podle mě jsme všichni v Pitavalu měli zhruba stejně, nikdo nebyl přeplácený. Víc dostali jen pan Hrušínský s panem Kemrem,“ řekl eXtra.cz Jiří Krampol v rozhovoru s tím, že slavní kolegové měli ale zase jen pár dní natáčení.

Vyšší honoráře měli automaticky zasloužilí umělci, toto ocenění ale Josef Kemr odvážně odmítl. I komunisté tohoto velmi zbožného člověka ale uznávali (/když ho zrovna nezakazovali) a když už mu povolili točit, uměli ho adekvátně zaplatit.

Co jste o Josefu Kemrovi možná nevěděli

  • Komunisté mu zase tak moc příležitostí k hraní ve filmech a televizi nedávali. Pokud ho někdo chtěl, musel si ho prosadit. Do filmu Na samotě u lesa se představitel dědy Komárka dostal až poté, co Jiří Menzel (81) tvrdil, že žádný jiný herec tak dobře jako Kemr neumí s kosou.
  • Výše zmiňované odmítnutí titulu zasloužilého umělce bylo od Josefa Kemra velká troufalost. Na ústřední výbor KSČ napsal: „Nahý jsem přišel na svět a nahý chci z tohoto světa odejít. Nenavykl jsem byzantským způsobům, abych ruku, která bije, ještě políbil a poděkoval.“
  • Pracoval téměř do posledního dechu. Jednou z jeho posledních rolí byl Lejb Fajnermann ve filmu Golet v údolí (1995) režiséra Zena Dostála, úplně naposledy se ale objevil ve filmu V erbu lvice, v němž je dokonce na závěr scéna natáčená přímo v nemocnici, kde už herec zesláblý rakovinou žaludku ležel.
  • Dlouho se mělo za to, že neměl žádné vlastní děti, jen nevlastního syna Jiřího. Až po jeho smrti se objevil pan Vladimír, který začal tvrdit, že je plodem mimomanželské lásky herce s jeho maminkou. Pravost jeho slov se nikdy nepodařilo ověřit, Kemrovi je ale velmi podobný.
  • Ve filmu Smrt krásných srnců měl hrát malíře Nejezchlebu, jenže na pohřbu Jaroslava Seiferta si dovolil citovat z Bible, takže ho režim potrestal odebráním role.
  • Na natáčení filmu Marečku, podejte mi pero chodil vždy o půl hodiny později než ostatní herci. Každé ráno totiž nevynechal návštěvu kostela.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy