Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Josef Abrhám (†82) odešel za svou Popelkou (†68): Už ho to tu bez ní nebavilo, vzpomínají přátelé herci

Josef Abrhám s milovanou Libuškou.
Zdroj: Borgis / Právo / Profimedia
+ Dalších 18 fotografií
REAKCE

Zemřel herec Josef Abrhám (†82), jeden z nejvýraznějších hereckých talentů posledního století. Naposledy vydechl jedenáct měsíců poté, co nečekaně po operaci zemřela jeho manželka Libuše Šafránková (†68). Jeho herečtí přátelé, které oslovila redakce eXtra, jsou zdrceni. „Už ho to tu po smrti Libušky nebavilo,“ říká například Oldřich Vlach.

Jiří Krampol, herec

„Tak to mě obrovsky mrzí. Byli jsme spolužáci, z celého našeho ročníku na DAMU už jsem zbyl jenom já jediný. Pepa Abrhám byl můj kamarád a taky jsme spolu točili. Jeden film dokonce v Tatrách tři a půl měsíce v kuse, kde jsme spolu byli od rána do večera. Znal jsem se s celou jeho rodinou. Hráli jsme spolu v Disku a i pak ještě ve spoustě dalších věcech.

Měl jsem ho rád, protože to byl báječný kluk. Byla s ním sranda a byl to velký recesista. My se na sebe vlastně nemohli ani podívat, protože jinak jsme se okamžitě vzájemně odbourali. To jsme měli od školy a fungovalo to i po mnoha letech. A kromě toho všeho to byl fantastický herec.“

Jiří Lábus, herec

„Naposledy jsme se viděli při natáčení filmu Odcházení, pak už ne. Také jsem ho samozřejmě zahlédl na pohřbu Libušky na vozíku a bylo vidět, že je hodně nemocný. Byl to skvělý herec. Divadlo už dlouho nehrál, jen točil filmy. Diváci ho budou mít spojeného hlavně s komediemi Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, jako byl třeba film Vrchní, prchni!, ale samozřejmě odehrál i celou řadu vážných rolí. Byl velmi citlivý, civilní, s úžasným jemným humorem, který perfektně ovládal.“

Oldřich Vlach, herec

„Páni! To je smutná zpráva. Jak zemřela Libuška, Josefa to už tady moc nebavilo, v podstatě pak zalezl.“

Zdeněk Svěrák, herec

„To mi říkáte první. Už byl dlouho nemocný. Teď nevím, co bych o něm říkal a jestli vůbec něco. Musím si to rozmyslet.“

Jan Přeučil, herec

„Že Pepík odešel do hereckého nebe, z toho jsem absolutně v šoku. Byli jsme velcí přátelé. Kamarádili jsme se od studentských let, už na DAMU, i když byl několik ročníků pode mnou. Strávili jsme spolu mnoho dovolených, s mou tehdejší ženou Štěpánkou Haničincovou a jeho Libuškou Šafránkovou. Měli jsme se opravdu rádi.

Vždycky jsem ho obdivoval pro jeho eleganci, noblesu, ušlechtilost. Všechny role ztvárňoval svým osobitým, charakteristickým způsobem. Odešla opravdová herecká legenda. Pepíku, moc na tebe myslím, tvůj Honza.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy