Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

JonBenét Ramsey by oslavila 30: Dětská královna krásy byla v 6 letech zavražděna

JonBenét Ramsey by oslavila 30: Dětská královna krásy byla v 6 letech zavražděna
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
výročí
JonBenét Ramsey, světově vůbec nejznámější dětská královna krásy s tragickým osudem, by dnes oslavila své 30. narozeniny. Těžko lze spekulovat o tom, nakolik byl krátký život této na zářivou blond obarvené dívenky šťastný, je ale jisté, že skončil děsivě.

JonBenét Ramsey se narodila 6. srpna 1990 v Coloradu. Její matka Patsy už jako dítě vyhrávala nejrůznější soutěže krásy, a proto do nich už odmalička zapojovala i svou dceru, která se v nich rychle stala hvězdou a vyhrávala jednu korunku za druhou.

Dívenka se narodila do bohaté rodiny majitele softwarové firmy a už jako malá byla velmi roztomilá. Její obrovské modré oči a blond kadeře, které jí matka později obarvila na ještě zářivější blond, okouzlovaly davy. JonBenét začala být považována za nejkrásnější holčičku Ameriky.

Ve svých šesti letech měla Ramsey doma celkem šest korunek a znali ji lidé po celé Americe. O JonBenét se hojně psalo i v médiích, v nich se ale nikdo nesoustředil na její krásu, byla kritizována spíše povaha dětských soutěží krásy a také se spekulovalo o tom, zda mohou být holčičky, které se jich účastní, vůbec šťastné.

25. prosinec 1996

Psalo se 25. prosince 1996, když si Ramseyovi užívali zábavu na vánočním večírku. Zatímco dospělí popíjeli a bavili se, děti měl na starost imitátor Santy Clause. V devět hodin večer odnesl JonBenét její otec do postele, a to bylo naposledy, kdy byla spatřena naživu.

Když se dívčina matka Patsy druhého dne ráno probudila, našla na schodech vzkaz, že JonBenét byla unesena a živá a zdravá se vrátí jedině po vyplacení výkupného. Únosce měl rodině podrobnosti sdělit telefonicky mezi 8. a 10. hodinou, nikdo se ale neozval.

Odpoledne do domu přijeli policisté, kteří doufali, že najdou stopu, která povede k nalezení malé královny krásy. Nakonec byl ale učiněn hororový nález - dívčin otec John našel svou dcerku mrtvou ve sklepě. Byla zabalena do bílé deky, pusu měla přelepenou páskou a okolo krku měla omotanou šňůru. Podle pitevní zprávy navíc došlo i k sexuálnímu zneužití.

Vyšetřování smrti JonBenét Ramsey

Jako první se vyšetřovatelé zaměřili na rodiče JonBenét. Přišlo jim divné, jakým způsobem Patsy mluvila s policií, když oznamovala, že její dcera byla unesena. Přemýšleli i nad výší výkupného, protože Ramseyovi by jako bohatí lidé mohli nabídnout mnohem víc než 118 tisíc dolarů. Oficiálně byli rodiče dívenky očištěni od všech podezření až po testech DNA, které proběhly roku 2003.

Deset let poté, co dívenka zemřela, se k vraždě přiznal muž jménem John Mark Karr, který pracoval jako učitel na základní škole. Tvrdil, že dívku omámil drogami, znásilnil ji a omylem zabil. V těle JonBenét ale žádné stopy po drogách nalezeny nebyly a Karr navíc v době zločinu bydlel stovky kilometrů od místa činu. Ačkoliv promluvil o dalších svých obětech, ani v jednom z případů nebyla jeho vina prokázána a policie si myslí, že šlo o falešné přiznání.

Gary Oliva

Jako další se k činu přiznal muž jménem Gary Oliva, který potvrdil, že byl malou královnou krásy posedlý. K činu se přiznal v roce 2019, tou dobou si odpykával desetiletý trest za šíření a držení dětské pornografie.

V jeho majetku byla následně nalezena obrovská sbírka fotek JonBenét Ramsey, mezi nimi i snímky z pitvy, které krátce po ní unikly do médií. Policii navíc předal dopisy, v nichž popisoval, jak přesně holčičku zabil. Z vraždy ale zatím oficiálně obviněn nebyl.

Související články

Další články