Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Joe Biden varuje: Válka je na spadnutí, Putin vtrhne na Ukrajinu

Joe Biden: Vyděsil Ukrajince. Válka je prý na spadnutí
Zdroj: Profimedia
válka

Americký prezident Joe Biden na tiskové konferenci podle BBC potvrdil nejhorší scénáře a připustil, že Rusko se možná pokusí vpadnout na Ukrajinu. Zároveň prý v takovém případě zaplatí Vladimir Putin vysokou cenu.

Na tiskové konferenci k roku v úřadě řekl podle BBC americký prezident Joe Biden, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin se chystá vstoupit na Ukrajinu, ale nechce "plnou válku". Putin prý zaplatí „vážnou a drahou cenu“ za invazi, ale zároveň naznačil, že s menší invazí by se mohlo zacházet jinak.

Bílý dům později zdůraznil, že jakýkoli ruský vojenský krok se setká s rychlou a tvrdou reakcí Západu. Kreml mezitím varoval, že podobné komentáře by mohly situaci dále destabilizovat. Rusko má u hranic s Ukrajinou v současnosti asi 100 000 vojáků, ale popírá, že by plánovalo invazi.

Putin stupňuje požadavky

Prezident Putin vznesl na Západ řadu požadavků. Například trvá na tom, že Ukrajině by nikdy nemělo být dovoleno vstoupit do NATO a že obranná aliance by měla upustit od vojenských aktivit ve východní Evropě. "Dali jsme jasně najevo, že jakékoli další rozšiřování NATO na východ je nepřijatelné," řekl Putin minulý měsíc na televizní tiskové konferenci.

Přesné důvody Putina pro stahování ruských jednotek poblíž ukrajinských hranic nejsou známy, ale mnozí se domnívají, že jde o pokus donutit Západ, aby bral ruské bezpečnostní požadavky vážně.

Ve čtvrtek se zároveň americký ministr zahraničí Antony Blinken sešel s ministry zahraničí Německa, Francie a Velké Británie, aby koordinovali západní strategii ohledně potenciální invaze na Ukrajinu. Už dříve varoval, že Rusko by mohlo v krátké době zaútočit na Ukrajinu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy