Jmenuje se Kentán, je z Montarži a v Paříži patří za okresního debila. Zlodějíček s IQ velikosti své boty je postrachem policie, psychiatrů i ředitelů věznic. Nikdy nezavře hubu a svou prostoduchostí přivádí k šílenství nejen spoluvězně, ale i daleko větší ryby.

Ani drsní mafiáni a zabijáci si s ním neví rady.

Když ho zase po osmdesáté zavřou a způsobí kolaps asi desátého spolusedícího, dají ho do cely k drsňákovi Rubymu, co má oči jako kůň, ukradl strašné množství peněz, zabili mu milenku a jde po něm největší kápo Francie. Jenže Ruby nechce říct vyšetřovatelům ani slovo, tak na něj nasadí Kentána.

Jean Reno (Ruby de Puteaux) a Gérard Depardieu (Quentin de Montargis), dvě největší francouzské hvězdy, se spolu sešli v komedii Francise Vebera, asi nejlepšího experta na zběsilé konverzačky, který už má na kontě takové klenoty jako Blbec k večeři, Muž z Acapulca nebo Klec bláznů (film známý také jako Ptačí klec).

A jestli máme vybrat nejlepší francouzskou komedii nového století, je to právě Drž hubu!, kterou nám ČT1 nabídne dnes ve 23.20. Depardieu zde svůj komediální talent dovedl k dokonalosti a dalece Rena přehrál, film navíc exceluje prvotřídním českým dabingem, kdy Jiří Štěpnička coby hlas Kentána z Montarži předvádí neuvěřitelnou show.

Dvouhodinová jízda o slabomyslném idiotovi, který unese z blázince drsňáka Rubyho, aby pomstili smrt jeho milenky, našli ukradené peníze a založili si spolu bistro U dvou přátel, se už dávno stala klasikou, přestože film vznikl teprve v roce 2003. Je totiž přímo narvaná hláškami, které už dávno zdomácněly mezi milovníky filmů.

A jestli jste Drž hubu! ještě nikdy neviděli, vsadíme se, že se u toho pobavíte přímo královsky, protože:

Ahoj, jmenuji se Kentán a jsem z Montarži.

Drž hubu!

Neviděl jste mýho kámoše Rubyho? Ruby z Pitó. Velkej, silnej, tmavovlasej, oči jako kůň, musí tu být, zbláznili jsme se ve stejnou dobu.

Vykradli obchod s žertovnými předměty, vzali patnáct euro a prdící polštářek.

Dobrý den, doktore, včera jsem na vás myslel, zvrhnul jsem kečup na prostěradlo, no děsná skvrna!

Největší pitomec z blázince unese nejnebezpečnějšího chlapa?

Takže hledáme ošetřovatele, jeřábníka, debila a zabijáka.

Dobře poslouchejte, Ruby je zraněný a je oslabený, ten druhý je oslaben od narození.