Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Jmenuji se Igor Hnízdo! 7 zajímavostí, které jste nevěděli o filmu Obecná škola

+ Další fotografie
Jmenuji se Hnízdo. Igor Hnízdo. Kdo by neznal jednu z nejslavnějších hlášek českých filmů? Snímek, který se již nyní považuje za klasiku a dvacet pět od svého uvedení je stále populární u mladší generace, která v době jeho vzniku nebyla ještě na světě. Myslíte si, že jste věděli o nestárnoucí komedii Jana Svěráka vše?

1. Inspirováno skutečností

Nápad natočit tenhle film vznikl už v roce 1985. Tehdy si filmaři u jiného natáčení povídali historky ze školních lavic a náčrt scénáře byl rázem na světě.

2. Pan bývalý prezident mu dal košem

Režisér Jan Svěrák velmi toužil po tom, aby si jednu z menších rolí zahrál i Václav Klaus (75), a nebál se jej tedy oslovit. Klaus měl mít ve filmu jednu jednoduchou větu, ale filmařům na jejich prosbu nikdy neodpověděl.

3. Obecná škola jde do světa

Česká komise, která vybírá naše snímky pro boj o Oscary, se rozhodovala mezi Obecnou školou a snímkem Requiem pro panenku. Nakonec zvítězil Svěrákův film, který byl i nominovaný na cenu, ale magickou sošku nezískal.

4. S herci to nevyšlo

Marián Labuda měl původně ztvárnit roli ředitele školy, nakonec však odmítl kvůli jinému natáčení.

5. Kdo je skutečná paní Hnízdová?

Ve filmu si zahrála i skutečná manželka Jana Třísky – dostala menší roli poštovní úřednice. Ve filmu ji ale dabuje Zlata Adamovská.

6. Předčasná smrt sourozence

Pamatujete si na obrázek na hrobě Edy Součka? Tak ten pán na snímku je Zdeněk Svěrák. Svěrákovi totiž kdysi jednoho Zdendu doma měli. Ale ten šlápnul na rezavý hřebík a umřel. Když se narodil další chlapec, tak dostal jméno také Zdeněk – a to je právě náš známý umělec, který fotku zemřelého bratra ve filmu použil.

7. Hraje celá rodina

Film se natáčel v domě, kde bydlel Zdeněk Svěrák. Ve filmu můžeme vidět i Svěrákovu matku – je to ta paní, která na hřbitově zalévá květiny.

Související články

Další články