Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Jmenuji se Igor Hnízdo! 7 věcí, které jste netušili o filmu Obecná škola

+ Další 2 fotografie
Jmenuji se Hnízdo. Igor Hnízdo. Kdo by neznal jednu z nejslavnějších hlášek českých filmů? Snímek, který se již nyní považuje za klasiku a dvacet pět od svého uvedení je stále populární u mladší generace, která v době jeho vzniku nebyla ještě na světě. Myslíte si, že jste věděli o nestárnoucí komedii Jana Svěráka vše?
  1. Nápad natočit tenhle film vznikl už v roce 1985. Tehdy si filmaři u jiného natáčení povídali historky ze školních lavic a náčrt scénáře byl rázem na světě.
  2. Režisér Jan Svěrák velmi toužil po tom, aby si jednu z menších rolí zahrál i Václav Klaus (74), a nebál se jej tedy oslovit. Klaus měl mít ve filmu jednu jednoduchou větu, ale filmařům na jejich prosbu nikdy neodpověděl.
  3. Česká komise, která vybírá naše snímky pro boj o Oscary, se rozhodovala mezi Obecnou školou a snímkem Reguiem pro panenku. Nakonec zvítězil Svěrákův film, který byl i nominovaný na cenu, ale magickou sošku nezískal.
  4. Marián Labuda měl původně ztvárnit roli ředitele školy, nakonec však odmítl kvůli jinému natáčení.
  5. Ve filmu si zahrála i skutečná manželka Jana Třísky – dostala menší roli poštovní úřednice. Ve filmu ji ale dabuje Zlata Adamovská.
  6. Pamatujete si na obrázek na hrobě Edy Součka? Tak ten pán na snímku je Zdeněk Svěrák. Svěrákovi totiž kdysi jednoho Zdendu doma měli. Ale ten šlápnul na rezavý hřebík a umřel. Když se narodil další chlapec, tak dostal jméno také Zdeněk – a to je právě náš známý umělec, který fotku zemřelého bratra ve filmu použil.
  7. Film se natáčel v domě, kde bydlel Zdeněk Svěrák. Ve filmu můžeme vidět i Svěrákovu matku – je to ta paní, která na hřbitově zalévá květiny.

Související články

Další články