1. Nápad natočit tenhle film vznikl už v roce 1985. Tehdy si filmaři u jiného natáčení povídali historky ze školních lavic a náčrt scénáře byl rázem na světě.
  2. Režisér Jan Svěrák velmi toužil po tom, aby si jednu z menších rolí zahrál i Václav Klaus (74), a nebál se jej tedy oslovit. Klaus měl mít ve filmu jednu jednoduchou větu, ale filmařům na jejich prosbu nikdy neodpověděl.
  3. Česká komise, která vybírá naše snímky pro boj o Oscary, se rozhodovala mezi Obecnou školou a snímkem Reguiem pro panenku. Nakonec zvítězil Svěrákův film, který byl i nominovaný na cenu, ale magickou sošku nezískal.
  4. Marián Labuda měl původně ztvárnit roli ředitele školy, nakonec však odmítl kvůli jinému natáčení.
  5. Ve filmu si zahrála i skutečná manželka Jana Třísky – dostala menší roli poštovní úřednice. Ve filmu ji ale dabuje Zlata Adamovská.
  6. Pamatujete si na obrázek na hrobě Edy Součka? Tak ten pán na snímku je Zdeněk Svěrák. Svěrákovi totiž kdysi jednoho Zdendu doma měli. Ale ten šlápnul na rezavý hřebík a umřel. Když se narodil další chlapec, tak dostal jméno také Zdeněk – a to je právě náš známý umělec, který fotku zemřelého bratra ve filmu použil.
  7. Film se natáčel v domě, kde bydlel Zdeněk Svěrák. Ve filmu můžeme vidět i Svěrákovu matku – je to ta paní, která na hřbitově zalévá květiny.