Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Jitřní záře rozdělila diváky: Pro jedny to bylo utrpení, druzí se těší na další díl

Seriál je inspirován skutečným případem.
Zdroj: Voyo.cz, publikováno se souhlasem
+ Další 3 fotografie
seriál

Světlo světa spatřila dramatická minisérie s názvem Jitřní záře. Nový český seriál, který nyní mohou diváci sledovat prostřednictvím televizní platformy Voyo, se zakládá na pravdivém příběhu. První epizoda představila rodinu Junkových, která se kvůli svému alternativnímu způsobu života dostane do hledáčku sociálky. Pořad, v jehož hlavních rolích se objevila herecká dvojice Petra Bučková (43) a Jan Plouhar (40), rozdělil diváky na dva tábory. Ti o příběhu rodiny žijící mimo společenský systém diskutují na Facebooku i na serveru csfd.cz.Trest za odlišnost

Příběh rodičů, kteří svou dceru pojmenují Jitřní záře, vyvolal u českého obecenstva vášnivou diskuzi. Minisérie, jejíž první díl byl zveřejněn na televizní platformě Voyo.cz, totiž odhaluje kontroverzní témata a nechává nahlédnout do života alternativních rodin, které bývají trnem v oku nejen úřadům, ale i většině společnosti.

První díl diváky seznámil s manželským párem, jenž dá své dceři netradiční jméno. Úřady ho ale vyhodnotí jako nepovolené a začnou novopečeným rodičům pořádně komplikovat život. Osmiměsíční holčičku s "nevhodným" jménem Jitřní záře sociálka umístí do kojeneckého ústavu.

Film o střetu hodnot a nevoli státního aparátu vůči nonkonformním postojům i o občanském vzdoru je dílem Dana a Hany Wlodarczykových, kteří jsou autory scénáře a ujali se i režie. Ve svém šestidílném projektu se zamýšlejí nad hranicí mezi osobní svobodou člověka a obecnou společenskou normou.

"Hrajeme milující pár, který ale zároveň nepatří k nejpříjemnějším sousedům," prozradila o své postavě nonkonformní maminky herečka Petra Bučková známá například ze seriálů Modrý kód nebo 1. mise. "V příběhu není černá a bílá. U jednotlivých postav se nedá říct, kdo má pravdu, protože pravdu mají v podstatě všichni," uvedla hlavní hrdinka minisérie Jitřní záře pro tn.cz.

Protichůdné reakce

První epizoda, ve které mohli být diváci svědky velmi drastické scény, kdy sociální pracovnice vytrhávají mamince kojence z náručí jen kvůli jeho jménu a umístí ho do kojeneckého ústavu, se stala předmětem diskuze na sociálních sítích. Zatímco jedny dramatický děj Jitřní záře uchvátil, druzí nejsou o jeho kvalitě příliš přesvědčeni.

"Tak už aby byl další pátek. První díl fakt super," napsala na facebookovou stránku Voyo.cz Michaela. "Velice povedené a jsem zvědavá na další vývoj," napsala spokojená divačka Soňa. "To by zatím celkem šlo. Nova opět potvrzuje, že pro placené Voyo to celkem umí a najednou se to celkem daří," napsal do diskuze na webu Česko-slovenské filmové databáze uživatel Dawe2.

Ne všichni se ale k novému seriálu vyjadřují pozitivně. "Česká porevoluční kinematografie opět nezklamala a vyprodukovala vysoce koncentrovaný odpad," uvedl na čsfd.cz uživatel Adramelech. "Potenciálně dobře rozehraný příběh, který svoji lemplovitostí kazí Wlodarczyk a jeho výprava. Jeho představy o "alternativních" lidech, kombinace ezo, tantry, jógy, indiánů, hlupáků, nezaměstnaných, magorů a bůhví čeho, příběh ničí a dělají nechtěně komickým," popsal své první dojmy rey17. "Některé vybrané dialogy jsou naprosto absurdní a nevěrohodné. Tohle "dílo" nemůže brát nikdo vážně. Takřka utrpení sledovat celý díl," dodal.


Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy