Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Jít, nebo nejít do vlády: Piráti řeší dilema, Jakub Michálek ministrem nebude

Hlasování Pirátů: Řeší dilema zda jít do vlády. Jakub Michálek ministrem nebude
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
nová vláda

Členové České pirátské strany ode dneška ve vnitrostranickém referendu hlasují, zda vstoupí do nové vlády s hnutím STAN a koalicí SPOLU. Poslanec Jakub Michálek se mezitím místa v novém kabinetu vzdal.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek po debatě spolustraníků o klouzavém mandátu ustoupil v noci na dnešek od kandidatury na ministra pro legislativu, napsaly Respekt a Deník N. Michálek podle nich v uzavřené části diskuze uvedl, že předsedovi Ivanu Bartošovi sdělil, že hodlá plně vykonávat poslanecký mandát, a Bartoš tak bude patrně hledat nového nominanta na oblast legislativy.

Napjatě očekávané hlasování začalo

Členové České pirátské strany začali dnes v 10:00 hlasovat o ratifikaci vládní koaliční smlouvy mezi Spolu a Piráty se STAN. Výsledky by měly být známé v pondělí po 22:00. Ostatní strany zastoupené v pětikoalici schválily koaliční smlouvu v závěru minulého pracovního týdne.

Mezi Piráty se na členství ve vládě názory různí. Zatímco vedení strany v čele s Bartošem účast ve vládě podporuje, někteří členové se netají svoji skepsí, především z toho důvodu, že strana disponuje jen čtyřmi poslanci a nemá tak možnost si vynutit prosazování svého programu.

"Umím si představit, že ODS a STAN nás s přibližujícími se komunálkami začnou v našich vládních funkcích představovat jako budižkničemy, děcka a v rozhodný okamžik komunální kampaně naše ministry z vlády vyhodí pro neschopnost. Bude jedno, že naši ministři budou odevzdávat skvělou práci. Myslím, že se na to ODS už tetelí. Hlášky o poslouchání a držení úst zní ze strany činovníků STAN už teď. A věřte, že do toho ODS taky vlítne za chvilku naplno, " uvedl například na Facebooku člen Pirátů Jan Podhajský.

Problém s kumulací funkcí

Piráti navíc řeší zapeklitý problém kvůli svým pravidlům o kumulaci funkcí. Snaha zamezit kumulaci více funkcí patří dlouhodobě mezi programové priority Pirátů. Strana argumentuje tím, že osoba zastávající více pozic současně nemůže zodpovědně vykonávat jednotlivé funkce naplno. Senát koncem října zamítl pirátský návrh na zavedení dobrovolného klouzavého mandátu, který by členům vlády umožnil předat poslanecký mandát i dočasně náhradníkům.

Michálek původně hájil souběh funkcí. V diskuzi varoval před tím, aby byl i v budoucnu kdokoli z pirátských poslanců kvůli funkci ve vládě tlačen k rezignaci na mandát. "A skočit do pasti, že ho druhý den političtí oponenti z vlády odvolají. To by nebylo moudré a strategické," uvedl ve čtvrtek. V noci před zahájením hlasování vysvětlil změnu postoje tím, že se strana nachází patrně před nejdůležitějším rozhodnutím ve své historii. Doplnil, že podporuje, aby Piráti vstoupili do vlády, a to i s Bartošem, který je předsedou strany a volebním lídrem, který by měl mít místo ve vládě jisté.

Piráti při diskuzi o neslučitelnosti zmiňují i to, že v případě rezignace Bartoše by místo ve Sněmovně získala starostka města Trmice Jana Oubrechtová (STAN), v případě Michálka by však šlo o pirátskou místostarostku Prahy 12 Evu Tylovou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy