Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Jiřina Jirásková by slavila 90: S její povahou si udělala hodně nepřátel, líčí Zdeněk Troška

Zdeněk Troška vzpomíná na Jiřinu Jiráskovou
Zdroj: Profimedia/Archiv Zdeňka Trošky
vzpomínka
Zdeněk Troška vzpomíná na Jiřinu Jiráskovou, která by 17. února oslavila 90. narozeniny. Slavný režisér excelentní herečku znal 40 let. V populární trilogii Slunce, seno... obratně a tajně obsadil Jiráskovou v době, kdy nemohla točit.

Zdeněk Troška kromě jiného natočil slavnou trilogii Slunce, seno…, kde tajně obsadil Jiřinu Jiráskovou do role řídící Hubičkové.

Jiřina Jirásková by slavila kulatiny, můžete na ni zavzpomínat?

Paní Jiřinu jsem znal 40 let. V Malenicích, kde žila s režisérem Zdeňkem Podskalským, mám blízké příbuzenstvo, a tak se stalo, že jsme se tam potkali a seznámili. Později jsem asistoval panu režisérovi na filmech Revue na zakázku a Křtiny, kde paní Jiřina hrála. Sám jsem si ji obsadil hned do svého prvního filmu Bota jménem Melichar coby učitelku tělocviku a nato hned do Slunce, sena, jahod. A protože byla „nahoře“ v nemilosti a moc hrát nemohla, lstí jsem ji do Sluncí propašoval: požádal jsem Laďku Kozderkovou, že ji obsadím do role paní řídící Hubičkové a ona jakože po zahájení natáčení náhle onemocní. A protože rozjeté natáčení nelze zastavit, a navíc byly prázdniny, takže všechny herečky byly na dovolené, zaskočila volná Jirásková ze sedm kilometrů vzdálených Malenic. A bylo to.

Co pro vás tato herečka znamenala a jaká byla v soukromí?

Jiřina Jirásková byla dáma, intelektuálka, měla ráda humor ironický, štiplavý – na rozdíl od režiséra Podskalského, který byl laskavý, vlídný a přeslušný. Jen tak k sobě nikoho nepustila, na rozdíl od režiséra Podskalského, který byl velký lidumil. Držela si okázalý odstup, čímž si způsobila dost nepřátel. Během času, hlavně po revoluci, kdy se stala ředitelkou vinohradského divadla a kamarádila se s americkou velvyslankyní Shirley Temple Blackovou, stála už hodně, hodně vysoko…Víc už neřeknu, nejsem drbna.

Jiřina Jirásková se narodila 17. února 1931. Po studiích konzervatoře hrála rok v Hradci Králové a od roku 1951 byla členkou Divadla na Vinohradech. Od roku 1990 do 2000 zde působila jako ředitelka. V 60. letech její komediální talent objevil režisér Zdeněk Podskalský, se kterým následně 27 žila až do jeho smrti. V 70. letech jí režim zakazuje natáčet filmy, větší roli získává až v roce 1980 ve filmu Trhák. Během kariéry ztvárnila více než 150 filmových a televizních rolí, za zmínku stojí i její mimořádný hlas a tedy dabing. Jirásková dabovala například Elizabeth Taylor. Zemřela po dlouhé nemoci 19. ledna ve svých 81 letech v Praze. Jiřina Jirásková je pochována v Malenicích.

Související články

Další články