Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Jiřina Bohdalová slaví 87. narozeniny: Věčně usměvavá herečka musela překonat nejednu ránu osudu

Zdroj: Facebook/Zlatá šedesátá
+ Dalších 15 fotografií
Herečka, která prostřednictvím televizní obrazovky vždy dokázala navodit v obývacích pokojích českých a slovenských diváků dobrou náladu, se dnes dožívá 87 let. Ačkoliv umění rozesmívat diváky zvládá na výbornou, jí samotné bylo častokrát spíš do pláče.

Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v Praze. K herectví se dostala už jako malé dítě díky mamince. Ta přišla do Prahy jako služebná, jejíž vášní bylo divadlo. „V srdci chovala představy o voňavějším životě. Zapsala mě do baletu. Pak do komparsu,“ vzpomínala herečka na dětství v jednom z rozhovorů.

Kariérní začátky

Před kamerou se malá Jiřinka objevila již v šesti letech ve filmu Pižla a Žižla, po němž následovaly snímky Zlatý člověk a Madla zpívá Evropě.

Dospívající Jiřina, která pracovala jako učitelka na základní škole v Ostravě, se nakonec jednoho dne přihlásila na DAMU. Tam uspěla až napotřetí.

Odsouzení otce

V 50. letech musela čelit kruté realitě, kdy byl její otec František Bohdal odsouzen na patnáct let do věznice ve Valdicích. Důvodem bylo to, že ukrýval ministra Benešovy exilové vlády Ladislava Karla Feierabenda. Soud čin klasifikoval jako napomáhání k velezradě. Tehdy teprve třiadvacetiletá herečka musela sama živit celou rodinu.

Spolupráce s StB

Po studiu začínala u Jana Wericha v Divadle ABC, poté přešla do vinohradského divadla. Spolupráce s Werichem je dalším důležitým momentem v jejím životě – ukázalo se totiž, že se scházela se Státní bezpečností, která měla zájem o informace o Werichovi. Bohdalová je údajně odmítla předávat, StB ji však od té doby vedla ve svých archivech jako agentku. Až před několika lety se domohla výroku soudu o tom, že ji StB evidovala neoprávněně.

Filmová hvězda Jiřina

Ve filmu Jiřina zářila od 60. let jako Dáma na kolejích, ale také ve snímcích Ženy v ofsajdu nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Její životní role pak přišla v trezorovém filmu režiséra Karla Kachyni Ucho, kde se setkala se svým druhým manželem Radoslavem Brzobohatým (jejím prvním mužem byl Břetislav Staš, se kterým má dceru Simonu). Ani toto manželství ale nevydrželo. Jak s Brzobohatým, tak se Stašem ale herečka i nadále udržovala přátelství.

normalizační televizi si velkou oblibu získal zábavný pořad Televarieté, v němž herečka vystupovala po boku Vladimíra Dvořáka. Kromě toho propůjčila hlas dětským animovaným postavičkám Rákosníčkovi a Křemílkovi s Vochomůrkou.

Po listopadu 1989 ztvárnila dvě velké role – první v pohádce Nesmrtelná teta a druhou ve filmu Fany. A za obě získala Českého lva.

Jiřina Bohdalová se kromě divadla stále objevuje na obrazovce. Byla pravidelným hostem v mnoha televizních Silvestrech, hrála v seriálu Pojišťovna štěstí nebo v cyklu detektivních příběhů Ach, ty vraždy.

Kromě hraní holduje dobrému jídlu a je také vášnivou chalupářkou. Na své zdraví ale musí živelná Jiřina už dávat pozor – krátce po Velikonocích totiž spadla ze schodů a musela být ošetřena v nemocnici. Týden po úrazu už ale opět vyšla na prkna Divadla Na Jezerce. Milé Jiřině tedy přejeme hlavně hodně zdraví a mnoho sil do dalších let!

Související články

Další články