Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Jiřina Bohdalová má svou bankovku: Vyděláte na ní tisíce, tvrdí odborníci

Zleva Vladislav Klajban, držitel licence Euro Souvenir bankovek pro ČR, herečka Jiřina Bohdalová a Radim Václavík, expert na bankovky.
Zdroj: se souhlasem Euro Souvenir
bankovka

Na výstavišti v pražských Letňanech začíná mezinárodní veletrh Sběratel. Ukáže například slavná historická platidla, nabídne suvenýrové bankovky a na programu bude také vyhlášení vítězů ankety o nejkrásnější loňskou českou známku. Veletrh skončí v sobotu, podle pořadatelů se na něj chystá 200 vystavovatelů z celé Evropy.

Počátek doprovodného programu bude v duchu sběratelství známek. Dnes po jedenácté hodině organizátoři uvedou do síně slávy další osobnost, která se významně zasloužila o rozvoj české filatelie. Loni tam vstoupil Břetislav Janík, dlouholetý vedoucí oddělení známkové tvorby České pošty. Od 11:30 bude následovat vyhlášení nejhezčí tuzemské známky za rok 2020.

Bohdalová na bankovce

Ikona českých filmů a pohádek Jiřina Bohdalová oslavila své 90. narozeniny letos 3. května. V rámci této významné příležitosti herečka svolila k vydání suvenýrové bankovky v nominální hodnotě 0,- EUR s jejím portrétem. Zmíněné platidlo s fialovým vodotiskem vychází v omezeném nákladu 5000 kusů a k prodeji bude pouze na veletrhu Sběratel PVA Expo 10. září.

Zájem o vysoce ceněnou bankovku pořadatelé očekávají enormní. Předpokládaná pořizovací hodnota bude činit pro návštěvníky 80 korun, nicméně numizmatičtí odborníci se shodují, že její nulová nominální hodnota bude tou skutečnou významně překonána. „Již během několika prvních dnů mnozí odborníci na numizmatiku odhadují, že se na aukčních online portálech může její vyvolávací cena vyšplhat na cifru převyšující 5000 korun. I proto si bude moci každý zájemce odnést pouze omezené množství kusů,“ uvádí Vladislav Klajban, držitel licence Euro Souvenir pro ČR, a dodává: „Jednat se bude o první a poslední limitovanou sérii bankovek u nás či ve světě, jejich hodnota tak každý rokem značně poroste.“

Stejná eurobankovka byla v červenci 2019 vytvořena i pro Mistra Karla Gotta. Zájemci je za cenu 50 korun vykoupili po čtyřech hodinách. Po čase se její nabídková cena vyšplhala až na 15 tisíc.

Remek i Pražský výběr

Vedle suvenýrové eurové bankovky, jejíž motiv oslavuje květnové 90. narozeniny herečky Jiřiny Bohdalové, budou na akci k zakoupení také sběratelské bankovky odkazující na jediného československého kosmonauta Vladimíra Remka a jeho náhradníka Oldřicha Pelčáka. Letos uplynulo 45 let od chvíle, kdy oba nastoupili do výcviku. Remek a Pelčák také budou mít dnes od 15:00 v Letňanech autogramiádu.

Později výtvarníci Jaromír a Libuše Knotkovi a rytec Martin Srb představí novou známku Milovice ze série Ochrana přírody. Na známkách jsou divocí koně, zubři a pratuři, kteří v bývalém vojenském prostoru na Nymbursku žijí. Veletrh vydal také vlastní známku s motivem ve stylu art deco. Další známky představené na veletrhu připomenou například italského středověkého básníka Danta Alighieriho či skupinu Pražský výběr. Jedna ze sběratelských bankovek je také inspirována komedií Vesničko má středisková.

Vystaveny budou mimo jiné i první dva vytištěné exempláře "zelené stokoruny", nejdéle platné bankovky na našem území. "Bankovky, které platily celých 32 let, jsou umístěny do originálního rámečku s podpisem tehdejšího ministra financí Júlia Ďuriše. Přiložené autentické skici autora Františka Heřmana pak názorně ukazují, jak podoba bankovky vznikala," uvedli organizátoři na webu. Bankovka byla vydána v roce 1961.

Autogramiáda s Kodešem

V sobotu se koná autogramiáda bývalého tenisty Jana Kodeše spojená s představením dopisnice a razítka připomínajících jeho kariéru. Vítěz Wimbledonu z roku 1973 a dvojnásobný šampion na French Open v letech 1970 a 1971 se řadí mezi nejvýraznější tuzemské osobnosti historie tenisu.

Na veletrhu bude k dispozici také bezplatné oceňování sbírek, které nabízí Svaz českých filatelistů, Česká numizmatická společnost, Puncovní úřad, Muzeum cenných papírů, Klub sběratelů kuriozit, Klub sběratelů telefonních karet nebo Klub sběratelů autogramů. Nově si lidé letos mohou nechat ocenit také výtvarná díla. Ve stejné hale jako Sběratel bude po oba dny veletrh Minerály a drahé kameny. V sobotu se v sousední hale sejdou sběratelé vinylových desek na akcích Vinyl & Stereo Expo a Rock & Metal Market.

Související články

Další články