Jiří Schelinger by se dožil 70: Pojďte s námi po cestách, kterými věčný rebel chodil
Schelinger se narodil v Bousově, který leží nedaleko Čáslavi, květinářce Miloslavě a koncertnímu kytaristovi a hudebním učiteli Josefovi. Vášeň pro hudbu se u něj projevila už v mládí, kdy hrál nejdříve na klavír a pak na kytaru. Podobně na tom byl také jeho o rok mladší bratr Milan, který začal zprvu hrát na housle a pak ho také oslovila kytara.
Rodina se brzy přestěhovala do Prahy-Nuslí, kde bydlela v Čestmírově ulici. V této části navštěvoval Jiří Schelinger základní školu, kde založil svoji první kapelu. Chodil do 91. osmileté školy a poté na odborné střední učiliště. Na instalatéra však nedostudoval. Po srpnovém vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 s kamarády šířil po Nuslích provokativní plakáty proti okupaci, a důsledkem toho byl umístěn do zadržovací vazby, kde se pokusil spáchat demonstrativní sebevraždu. Skončil pak v bohnické léčebně a obdržel modrou knížku, díky které nemusel sloužit v armádě. Posléze se nějaký čas živil jako kulisák v tehdejším Divadle Jiřího Wolkera, v dnešním divadle v Dlouhé.
Holubí dům
Jako zpěvák poprvé prorazil v roce 1972 s hitem Holubí dům, který napsal Jaroslav Uhlíř (75) se Zdeňkem Svěrákem (84). Nahrávka vznikla se skupinou Faraon, kam Schelingera přizval její kapelník a baskytarista Karel Šíp (75). O rok později Schelinger přešel do kapely Františka Ringo Čecha (77), s níž nahrál řadu dalších hitů jako například Švihák lázeňský. Se skupinou navíc drží významné prvenství. Její album Hrrr na ně… z roku 1977, které se nahrávalo v dejvickém studiu Supraphonu, je totiž považované za první hardrockovou desku v Československu.
Záhadný konec
V tomto stylu pokračovala i deska Nám se líbí… z roku 1979. Navázat na ni měl další hardrockový milník – album Zemětřesení, které ovšem Schelinger nestihl dokončit kvůli nešťastnému úmrtí. To je dodnes obestřeno mnoha záhadami. Zpěvák se 13. dubna 1981 utopil v Dunaji po skoku z bratislavského Starého mostu. Do města tehdy přijel kvůli natáčení písně Což takhle dát si špenát v tamějším studiu Československé televize.
Po vystoupení se chtěl vrátit domů, ale rozbilo se mu auto. Protože servis o víkendu nefungoval, zůstal na Slovensku do pondělí. V neděli večer se tedy vydal se dvěma známými na jídlo, k nim se přidaly dvě dívky a slovenský pár produkčních. Pokračovali spolu do restaurace a měl se k nim údajně připojit i muž jménem Marian Husák. O něm se spekulovalo, že je nájemným vrahem, který měl zpěváka omámeného vínem a marihuanou vyzvat k tomu, aby skočil do řeky.
Skokem do vody měl prý prokázat svou mužnost. Schelinger do vody nakonec skočil a Marian hned za ním. Přivolaná policie našla Husáka ve vodě u bójky, zpěváka však ne. Až 7. května bylo u osady Bodíky nalezeno tělo, které nikdy nebylo rodinou přímo identifikováno. V pitevní zprávě se navíc objevila řada nesrovnalostí. Například neseděla výška nebožtíka nebo barva očí. Mezi posluchači a fanoušky dodnes kolují teorie o tom, co se v osudný den vlastně stalo. Jedna například mluví o tom, že zpěváka nechala zlikvidovat StB, další zase tvrdí, že žije dál pod jiným jménem v jiné zemi. Podle oficiální zprávy je však jeho tělo uloženo na pražských Olšanech.
Neskutečný živel
Řada lidí na Schelingera vzpomíná jako na neskutečný živel. „To vyplývá z celé jeho tvorby. Vizuálně to byl Jagger, naturelem Morrison… koneckonců i ten jeho konec byl takový,“ řekl před časem Lidovým novinám František Ringo Čech. „Spolupráce s Jirkou, to byla nejkrásnější a nejslavnější hudební éra mého života,“ dodal.
Jiří Schelinger po sobě zanechal dceru Andreu z prvního manželství se ženou Alenou. Podruhé byl ženatý s Jitkou Poledňákovou Schelingerovou. Jiřího bratr Milan je dodnes hudebně aktivní. Nedokončený projekt Zemětřesení oživili v devadesátých letech zpěvák Aleš Brichta (61), kytarista Miloš Dodo Doležal (54), baskytarista Vlasta Henych (59) a bubeník Štěpán Smetáček (49).
Michael je manipulátor, tvrdí Aneta ze Survivoru. Po zradě ho vyškrtla ze svého života
Související články

Jiří Strach se dostal do úzkých. Svěrák ho při režii muzikálu Lotrando a Zubejda nešetřil

Svěrák vyvedl svou paní Boženu (89), Strach krásnou Magdu: Páry na Lotrandovi

Těžký osud Koloběžky: Dáda bojuje s démony, zradou Felixe i strachem o vážně nemocnou dceru

Karkulka z pohádky Tři bratři dospěla a našla si jiného Matěje: Zdeněk Piškula tak má smůlu

Eva Pavlová si podmanila Ceny Anděl: Okouzlující první dáma i silné gesto lásky

Jiří Schelinger by oslavil 71 let: Nad jeho podivnou tragickou smrtí stále visí otazníky

Jiří Schelinger zemřel před 40 lety: Jeho smrt dodnes obestírá temné tajemství

Jaroslav Uhlíř o drsné hádce se Zdeňkem Svěrákem: Dva měsíce s ním nepromluvil ani slovo
