Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Jiří Procházka vyhlíží životní bitvu v UFC, trash-talk ale odmítá: Ukázka slabosti a strachu, tvrdí bijec

Jiří BJP Procházka
Zdroj: Martin Procházka / eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
zpověď

Jeho životní boj se pomalu blíží. Český elitní MMA zápasník Jiří BJP Procházka (29) se už v červnu utká v Singapuru o titul v prestižní organizaci UFC a vítězstvím by se stal historicky prvním Čechem, který dosáhne na naprostý světový vrchol MMA ligy. Pro redakci eXtra.cz prozradil, jak se pár týdnů před turnajem cítí a proč ho zápas psychicky neskolí. Procházka také vysvětlil, proč považuje trash-talk za slabost, a odtajnil svou nově založenou nadaci BJP Foundation, která se zaměřuje především na těžce nemocné děti.

Jiří BJP Procházka se 11. června utká v prestižní světové organizaci UFC o titulový opasek v polotěžké váze. V kleci se mu postaví aktuální šampion UFC Brazilec Glover Teixeira. Ač se jedná o Procházkův vrcholový zápas jeho kariéry, zachovává si chladnou hlavu. Redakci eXtra.cz řekl, že do každého zápasu nastupuje, jako by šlo o ten titulový.

Procházka změnil strategii

Uvědomuji si, že kolem mě teď drančí, že je přede mnou velký zápas. Já to ale vidím tak, že stejně jako jindy přijdu do té klece, tam budu jen já, můj soupeř a koučové po stranách. Ať je tam milion lidí, nebo nikdo, tak je to pořád pouze zápas. Díky turnajům v japonské organizaci Rizin jsem zažil, jaké to je zápasit před padesáti tisíci lidmi, takže z tohoto hlediska už mám velké turnaje vyzkoušené," svěřil se elitní český bijec, který se na turnaj připravuje už nějakou dobu.

Jeho strategie do zápasu se ale změnila. Polský bijec Jan Blachowicz nedokázal obhájit svůj titul, kontrolu nad ním převzal právě pro některé překvapivě Brazilec Glover Teixeira, který Poláka ve druhém kole zápasu uškrtil.

Oba bijci jsou somatotypově téměř totožní zápasníci, ale mají úplně jinou hru. V přípravě na tak prestižní zápas je třeba brát zřetel na každý pohyb těla i postupy jejich boje. Zaměřit se na každý detail, zpracovat ho a být připravený."

Démonům se staví čelem

Důležitou roli v přípravě hraje i správně nastavená hlava bojovníka. Nejde o příliš nevšední záležitost, když zápasník přizná, že právě psychická nestabilita ho stála prohru v zápase. Sám Jiří Procházka se naučil se svými démony pracovat, z hlavy je nevytěsňuje, naopak se jim staví čelem.

Do turnaje nastupuji s chladnou hlavou. Strachy a negativní myšlenky jsou naprosto přirozené. Je důležité si uvědomit, jestli je ten strach reálný, nebo je to jen výplod mé fantazie. Stát nohama na zemi, čelit svým démonům, strachy přijímat s láskou a stavět se jim čelem. O tom to je a celý život je to stejné," svěřil se slovy, že svůj vnitřní klid si udržuje i pomocí meditací.

U Procházky se také nedočkáte trash-talku, který podle svých slov vnímá jako ukázku slabosti.

Trash-talky jsou slabost, já to vnímám jako neudržení si svého vnitřního klidu, který je přirozenou součástí člověka a všech bytostí. Jakmile tam přijde něco, co to takhle rozprskne a člověk ze sebe začne valit tyhle hnusy, tak je to jen ukázka strachu a nejistoty ze sebe."

BJP Foundation

Procházka během přípravy na titulový zápas v UFC představil svou nadaci BJP Foundation. Založena byla minulý rok v listopadu, avšak Procházka se věnuje aktivní pomoci už více než dekádu. Beru to jako přirozený vývoj, člověk dojde k bodu, že musí to dobré vracet také zpátky, a to zvlášť, když se daří."

BJP Foundation má jasně stanovené mise. Pomáhat nemocným dětem zprostředkováním materiální a psychologické pomoci. Podpořit rodiny nemocných dětí a přispět tak ke zlepšení psychické pohody léčených dětí i jejich rodičů a pečovatelů. Chce se i podílet na nákupu potřebných lékařských přístrojů nebo zlepšení zdravotnického prostředí, ve kterém se mladí pacienti a jejich rodiny pohybují. V neposlední řadě cílí na psychosociální péči o celé rodiny zasažené nemocí dítěte.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy