Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Jiří Pospíšil se pustil do Blatného: Ministr svou funkci nezvládá, už ale nemáme na výběr

Zdroj: Profimedia.cz
Koronavirus
Za nedodržení očkování nemohou jen omezené dodávky vakcín, ale také vláda. Alespoň tak to vidí předseda Pražské krajské organizace TOP 09 Jiří Pospíšil (45). Podle něj se měla vláda už dávno chystat na očkování, což se ale nestalo. "Zatímco v jiných státech mají očkovací strategie, centra, plány, tak u nás vládne chaos," vyčítá vládě Pospíšil, kterého znepokojuje i současná situace na ministerstvu zdravotnictví.

Česko výrazně zaostává za očkovacím plánem. Je něco, co podle vás vláda podcenila nebo měla udělat jinak?

Myslím, že už od léta je jasné, že vláda koronavirovou situaci absolutně nezvládá. Zatímco v jiných státech mají očkovací strategie, centra, plány, tak u nás vládne chaos. A ptáte-li se mě, co měla udělat jinak, tak například nesnažit se z toho mít vlastní kampaň na nábor voličů pro blížící se volby, ale více spolupracovat s opozicí, jejíž nabídky pomoci soustavně zamítá.

Někteří odborníci, včetně Romana Prymuly navrhují, abychom neopovrhovali například ruskou vakcínou. Souhlasíte?

Já bych neopovrhoval žádnou vakcínou. Důležité pro mě je v první řadě ochrana zdraví našich občanů. Takže je potřeba použít takovou vakcínu, která bude důkladně prověřena, nebude mít vedlejší účinky a bude schválena. V tomto momentě je v zásadě jedno, odkud bude daná vakcína pocházet a kdo ji bude vyrábět.

Ministerstvo zdravotnictví v poslední době čelí velké kritice například kvůli častým personálním změnám. Jak si podle vás resort Jana Blatného doposud vede?

Od počátku jsem byl trochu skeptický k tomu, že bude pan Blatný schopný tuto funkci zvládnout. Nemá žádné politické zkušenosti – a řídit ministerstvo v době koronakrize je mimořádně politický úkon. Se vší úctou k jeho osobě odborníka, se tak bohužel potvrdilo, že i když by mohl být dobrým ministrem zdravotnictví v době klidu, tak v době krize, ve které se nyní nacházíme, bylo Babišovo rozhodnutí postavit ho do čela takto důležitého resortu nešťastné.

Česká televize přišla se zprávou, že by měl Blatný v čele resortu skončit. Myslíte, že na to dojde?

Nepřekvapilo by mě, kdyby ano. Každopádně je jasné, že neustálé personální změny na důležitých postech věci skutečně neprospívají. Tři ministři jen za minulý rok jsou opravdu hodně smutná bilance, která svědčí především o nekonzistentní práci, což si nyní nemůžeme dovolit.

Jste tedy pro, aby došlo na výměnu ministra zdravotnictví?

Jak už jsem uvedl, změna na postu takto důležitého resortu v takto krizové situaci přinese ještě víc chaosu než užitku.

Související články

Další články