Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Jiří Pospíšil: Rozhodnutí ÚS je správné, vítám ho. Hrozí ale politický chaos, varuje

Zdroj: profimedia.cz
Volby
Předseda Pražské krajské organizace TOP 09 pevně věří, že vznik dvou velkých koalic může přispět k pádu hnutí ANO. Právě koalicím nyní může pomoct i zrušení částí volebního zákona Ústavním soudem. Nyní budou společně kandidující strany potřebovat 5 % hlasů, stejně jako jednotlivé strany. "Rozhodnutí Ústavního soudu je správné a vítám ho," říká Pospíšil, zároveň ale varuje, že načasování není vůbec dobré.

Ústavní soud zrušil část volebního zákona, což vychází vstříc koalicím, kterým bude stačit 5 %, aby se dostaly do Sněmovny. Co na to říkáte?

Rozhodnutí Ústavního soudu je správné a vítám ho. Současný systém poškozuje občany, kteří se rozhodli volit menší politické strany, takže jsem moc rád, že ÚS vytvořil podmínky pro to, aby hlas každého voliče měl stejnou váhu. Má to ale jeden háček.

Jaký?

Za mě je nepochopitelné, proč rozhodnutí přichází až po 3 letech od podání návrhu a 8 měsíců do voleb. Hrozí tak politický chaos, který nás může stavět na hranu ústavní krize. Doufejme ale, že v to nedojde.

Do letošních voleb půjdou neobvykle dvě velké koalice, včetně té vaší. Myslíte si, že je to dobrý krok?

Vždycky jsem podporoval, aby programově blízké strany spolu vytvářely koalice. Je nesmysl, aby proti sobě bojovaly a volič tak řešil dilema, kterou stranu zvolit. Navíc je to i ukázkou schopnosti se domluvit a stavět na tom, co spojuje, což jsou dle mého důležité předpoklady schopnosti převzít vládní zodpovědnost.

Věříte, že koalice umožní porazit hegemona v podobě Babišova hnutí ANO?

Pokud vznik těchto koalic přispěje k ukončení éry obludného střetu zájmu premiéra Babiše, který v průběhu let vládnutí ANO prorostl do celé státní správy, bude to jedině dobře. Každopádně dneska kvůli koronakrizi nelze vůbec odhadnout, jak volby do Poslanecké sněmovny dopadnou. Stále ještě může vyhrát Andrej Babiš, ale nemusí mít sílu a schopnost sestavit vládu, která získá důvěru. Stejně tak se může stát, že volby nevyhraje. Do voleb je ještě daleko a my tady máme 3 silné subjekty (ANO, koalici ODS, TOP 09, KDU-ČSL a koalici Pirátů se Starosty) a každý z nich má velkou šanci vyhrát.

Jak na vás zatím spolupráce s ODS a lidovci působí?

Jsem rád, že vznikl tento volební blok. Tyto 3 strany mají v mnoha oblastech podobný program. Je tedy správné, že do voleb postupují společně a voliči, který chce volit pravicovou stanu, nabízí jednu jasnou silnou alternativu.

Související články

Další články