Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Veronika Kopřivová Horoskop Počasí Černobyl

Nejnovější kauzy

Jiří Pecha byl stálicí českých pohádek: Zářil nejen v Lotrandovi a Zubejdě! GALERIE

+ Dalších 14 fotografií
Vzpomínáme
Většina lidí si ho vybaví v šátku jako Babičku v divadelní adaptaci Babičky Boženy Němcové, jako anděla v komedii s Bolkem Polívkou nebo jako loupežníka v pohádce. Do pohádek byl mimo jiné také četně obsazován, a proto si získal i srdce spousty dětských diváků.

Jiří Pecha (†74) je neodmyslitelně spjat s komedií Dědictví aneb Kurvahošigutntág, kde vyřkl nesmrtelnou hlášku “Bohumile, kurva se neříká”. Tento nezapomenutelný herec hrál ale mimo to i v řadě pohádek. Svým vzhledem připomínal pohádkového dědečka, a tak si ho oblíbila i spousta dětí. Díky bílému plnovousu a roztomilému kukuči se stával výraznou postavou v pohádkách, které jsou dodnes velmi oblíbené.

V komediální pohádce Karla Smyczka Lotrando a Zubejda si Jiří Pecha zahrál starého loupežníka Lotranda. Ten si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík, kterého si zahrál Jiří Strach.

Jiří Pecha nechyběl ani v jedné z nejúspěšnějších moderních pohádek Anděl Páně. V roce 2005 si v ní zahrál sv. Mikuláše. Když se natáčel druhý díl, režisér Jiří Strach Pechu znovu obsadil. V těchto dvou pohádkách si asi nejvíce Jiří Pecha získal srdce malých diváků. Bílé šaty až na zem nebo andělská křídla k němu pasovaly nejvíce.

V roce 2009 se objevil v pohádce Peklo s princeznou, kde si zahrál vodníka a hodného kamaráda princezny Anety, kterou hrála Tereza Voříšková (29). V pohádce Sněžný drak z roku 2013 se Jiří Pecha zahrál prvního rádce Huberta.

I když byl většinou Jiří Pecha obsazován do vedlejších rolí, dětští i dospělí diváci si ho také pamatují z komediálního rodinného seriálu Bylo nás pět, kde si zahrál starého Zilvara z chudobince.

Mohlo by vás zajímat

Další články