Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Jiří Menzel nechal Olze milionové dědictví: Co jí teď patří?

Jiří Menzel strávil poslední měsíce života v nové vile za dvacet milionů korun.
Zdroj: Profimedia.cz, eXtra.cz
+ Dalších 9 fotografií
Galerie
Zesnulý oscarový režisér Jiří Menzel (†82) sice natočil řadu snímků, které ani po desítkách let vůbec neztrácí zájem diváků, že by se ale topil v milionech, to nehrozilo. Přesto dokázal vdovu Olgu Menzelovou (42) slušně zabezpečit.

Jiří Menzel se vzdal milionů na Hradčanech

Jak vyplývá z katastru nemovitostí, Olga Menzelová (42) vlastní nejen bezbariérový dům v pražských Stodůlkách, kde Jiří Menzel skonal a na nějž si vzala hypotéku dvacet milionů s měsíční splátkou 83 tisíc, ale i dva byty.

Jeden je na Hradčanech, kde Menzel původně bydlel i se svou maminkou. Byt 15. listopadu 2017 darovací smlouvou převedl na manželku, vymínil si pouze možnost jeho bezplatného doživotního užívání. Jde o velmi lukrativní adresu jen pár set metrů od Pražského hradu, takže když se bytu prodejem zbaví, vydělá miliony.

Vzdal se jejího bytu

K převodu bytu došlo jako zázrakem jen několik dnů předtím, než na něj tehdy v letadle zaútočil zákeřný meningokok, který stál na začátku všech problémů. Ty nakonec bohužel vyústily režisérovou smrtí.

12. listopadu 2018 navíc proběhlo zúžení společného jmění majetku tak, aby bytová jednotka v Košířích patřila už výhradně jen Olze a režisér na ni neměl žádný nárok.

Předmanželská smlouva neexistovala

Manželé totiž uzavřeli sňatek v roce 2004 tak bez předmanželské smlouvy, což bylo o to překvapivější, neboť sám Menzel léta říkal, že se do ženění neměl právě z důvodu, že by mu po případném rozvodu zbyla půlka knihovny.

I když za sebou Jiří Menzel zanechal takové skvosty jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek, Postřižiny, Skřivánci na niti nebo Vesničko má středisková, rozhodně mu to neumožňovalo žít si na vysoké noze. Za neustálé opakování filmů v televizi neměl ani korunu, dostával jen jednorázový honorář.

Nízký honorář

Za oscarové Vlaky dostal 27 tisíc korun, koupil si za ně trabanta. Ani další předrevoluční snímky z něj neudělaly milionáře. Až za těch pár, které natočil po revoluci a které se již bohužel úplně neřadí do zlatého fondu české kinematografie, si mohl říct o vyšší honorář nebo procenta ze zisku. Sem tam naštěstí režíroval v zahraničí, což mu také vylepšilo rozpočet. Zkusil i reklamu, výrazněji se jí ale nevěnoval.

Prodá Olga Oscara?

Jiří Menzel ale nikdy nebyl rozhazovačný. Neutrácel, žil skromně se svou maminkou. Něco tedy našetřil a i díky tomu, že přednášel po celém světě a také se zúčastnil řady festivalů, mohl si dovolit platit desítky let osobní asistentku.

Otázkou je, jestli by si Olga Menzlová nemohla vylepšit rozpočet prodejem věcí, které za léta nastřádal. Někdy může jít o cennosti a při troše štěstí by třeba za Oscara mohla od movitého sběratele získat i miliony korun.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy