Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Jiří Menzel by slavil 85: Děti nikdy nechtěl a jaká byla jeho poslední slova před smrtí

Jiří Menzel
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 9 fotografií
VÝROČÍ NAROZENÍ

Populární český herec a režisér Jiří Menzel by dnes oslavil 85. narozeniny. Těch se ale nedožil – v roce 2020 totiž odešel na druhý břeh. Po boku mu stála milovaná Olga, která mu na svět přivedla dceru Evu Marii. Jak pak jeho bývalá žena řekla pro iDNES, Menzel litoval, že nechtěl mít děti už dříve.

Bývalý herec, režisér a spisovatel Jiří Menzel našel štěstí v o čtyřicet let mladší Olze Kelymanové, se kterou se v roce 2004 tajně oženil na dovolené v Thajsku.

Jiří Menzel měl dceru

Olga Menzelová však časem zatoužila po dítěti, se kterým Jiří nikdy nepočítal. „Jirka děti nikdy mít nechtěl. Myslela jsem si, že se to zlomí, ale nezlomilo. Takže jsme byli domluvení, že se naše cesty rozdělí,“ svěřila se pro web iDNES.

Menzelová se dala dohromady s režisérem Jaroslavem Brabcem, kterému v roce 2008 porodila dceru Annu Karolínu. Po čase se ale dvojice rozešla, Olga se vrátila zpátky k Jiřímu a v roce 2015 se jim narodila dcera Eva Maria. A Menzel poté litoval, že dříve děti tolik nechtěl.

„Miláčku, kdybych nebyl blbej, mohli jsme teď mít už holky v pubertě. Bylo mu líto, že se nedožije jejich dospívání. Chtěl jim toho předat co nejvíce. Říkala jsem mu, že to nevadí. Zase bychom toho tolik nezažili. Hodně jsme s Jirkou cestovali,“ prozradila jeho bývalá žena.

Menzel patřil ke světově nejoceňovanějším českým tvůrcům. Za režii snímku Ostře sledované vlaky získal dokonce Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Často natáčel snímky o obyčejných lidech, kteří se potýkali s těžkostmi byrokracie a totalitní zvůle.

Filmy Jiřího Menzela

Inspiraci pro své filmy hledal u spisovatelů, jakými byli Bohumil Hrabal či Vladislav Vančura, podle jehož knižní předlohy natočil i film Rozmarné léto. Mezi jeho další skvosty patřily Slavnosti sněženek, Skřivánci na niti, Postřižiny, Na samotě u lesa nebo Vesničko má středisková.

Velký úspěch měl Menzel i se snímkem Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, na kterém spolupracoval se Zdeňkem Svěrákem. Jako herce si ho diváci oblíbili v populární sérii Hospoda, kterou vysílala TV Nova.

Jak zemřel Jiří Menzel

Menzelovi se změnil život v roce 2017, kdy prodělal náročnou operaci hlavy, po které byl několik týdnů v umělém spánku. Poté bojoval s vážnými zdravotními problémy i s následky zánětu mozkových blan.

Nemoc ho nakonec upoutala na lůžko a později na invalidní vozík. Svůj boj prohrál v roce 2020 a ve dvaaosmdesáti letech odešel na druhý břeh. „Nikdy nemohu zapomenout na poslední Jirkova slova, než odešel na věčnost: Miluju tě, ty moje krásná šílená…,“ citoval Deník slova jeho Olgy.

Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy