Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Jiří Menzel (†82) jako doktor Prášek v Hospodě: Nesnášel kouření Potměšila a plival pivo, vzpomíná Knop

Jiří Menzel (†82) jako doktor Prášek v Hospodě: Nesnášel kouření Potměšila a plival pivo, vzpomíná Knop
Zdroj: extra.cz
+ Dalších 13 fotografií
AVERZE
Kdo by neznal novácký televizní seriál Hospoda, v němž herecká parta v čele s Petrem Nárožným, Janem Kanyzou a dalšími řeší denní nástrahy života v restauračním zařízení? Nedávno zesnulý režisér a herec Jiří Menzel (†82) byl jednou z nečekaných hvězd hláškami protkané série. Jak na natáčení s ním vzpomíná kolega, který si zahrál otravného pana domácího?

Jiří Menzel nesnášel kouření kolegů

Jiří Menzel se v Hospodě, kterou v roce 1996 a 1997 pro Novu natáčel věhlasný režisér Jaroslav Dudek, převtělil do postavy moudrého primáře psychiatrie Jindřicha Práška, který pozoruje chování bizarních postaviček kolem sebe a sem tam ho vtipně glosuje.

Jak na práci s ním vzpomíná Václav Knop alias pan domácí Jonáš

„Jiří Menzel se s režisérem seriálu Hospoda Jaroslavem Dudkem ctili. Jirka nebyl z toho seriálu úplně odvázaný, však kolikrát opakoval, že nenávidí pivnice. Nicméně vzal to jako roli. Ale bylo to pro něj těžké. Na place se kouřilo, což bytostně nesnášel. Velmi proti tomu brojil, aby kolegové kouřili. Nechtěl to, ale bylo mu to houby platné. Hodně se proto aspoň ovíval,“ uvedl pro eXtra.cz Václav Knop

Tajně plival pivo

„A když měl podle scénáře pít pivo, tak ho nepil. Často pil jako by víno, ale místo toho si do skleničky nechal nalít mošt nebo džus,“ přidává.

To v jednom z dřívějších rozhovorů potvrdil i sám Menzel. „Když už jsem se piva musel napít, vždycky jsem to hned vyplivl. Tajně jsem uléval. Prostě pivo nemám rád a nic se na tom nezměnilo. Potom režisér díky své dobrotě scénář přepracoval tak, že jsem pil víno. Ani to nebylo pravé. Nalévali mi rybízový džus. Ten mám rád,“ připustil při výročí seriálu.

Práce za pomoc v nouzi

„Byl ohromný, strašně kamarádský a družný. Nabídl mi tykání. Vzpomínám si, že jsme spolu měli vést dialog a Jirka ho moc neuměl, tak jsem mu pomáhal. V podstatě jsem některé věci říkal za něj. Pak za mnou přišel a říkal mi: ‚Václave, až budu dělat Obsluhoval jsem anglického krále, tak tě do toho obsadím.‘ Dlouho o to bojoval, aby film mohl točit. Pár let to trvalo, ale pak se ozval a opravdu mi dal roli. Nebyla úplně významná, na Slapech jsem byl v jakési společnosti na zámečku, ale bylo to velmi příjemné,“ dodal Václav Knop.

Sám Menzel se k Hospodě v rozhovorech příliš často nevracel, jednou ale vzal redaktora Českého rozhlasu k sobě domů, a když mu ukazoval luxusně zařízenou koupelnu, vysvětlil, že si ji mohl dovolit právě díky skvělému honoráři za seriál. „A také jsem mohl říkat věci, které nebyly úplně hloupé,“ svěřoval se tehdy.

Nejlepší hlášky Menzela v seriálu Hospoda

„Z mého hlediska je ten člověk celkem v pořádku. Jsem nucen prohlásit ho za v podstatě zdravého. Určitě bych se mohl vyjádřit leda po pitvě.“

„Dobročinnost je nevděčná. Jsou lidé, kterým neuděláte radost ani sportovním kabrioletem.“

„Samozřejmě že jsem moralista. Ale zároveň jsem taky pragmatik. Co se stane, když se od nich budu distancovat? Zbaští to beze mě. Hodnota jejich morálního povědomí je tak mizivá, že vůbec nemá cenu se s nimi o tom bavit.“

„Má sice taky málo vlasů jako pan Jonáš a ve tváři vepsané stopy neřesti, ale z očí tohoto pána září daleko víc přirozené inteligence a radosti ze života.“

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy