Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Jiří Kodet by dnes oslavil 80. narozeniny! Tohle je 5 nejlepších rolí legendy českého filmu

+ Dalších 8 fotografií
Zesnulá legenda českého filmu Jiří Kodet (†67) by dnes oslavil osmdesátiny. Patrně nejživější vzpomínky máme na herce z již kultovního snímku Pelíšky, kde si střihl roli výbušného souseda Krause. Ale přestože patří k jeho nejlepším, není zdaleka jedinou, které stojí za zmínku.

Jiří Kodet se narodil 6. prosince 1937 v Praze. Pamatujeme si ho jako elegána a bohéma, ale i noblesního muže. Navzdory poslední zmíněné vlastnosti šlo o herce, který skvěle ztvárňoval výbušné a cholerické povahy.

Do roku 1989 se mu nedostávali příliš mnoho velkých rolí, většinou se objevoval v rolích vedlejších. Hrál především záporné nebo nedokonalé postavy. Obrat přišel v devadesátých letech, kdy se s pomocí mladých režisérů dostal na výslunní.

Legendární tvář českého filmu by dnes oslavila 80. narozeniny. Pojďme si jeho talent připomenout výběrem jeho nejlepších rolí!

1. Pelíšky - soused Kraus

V komedii z roku 1999, která už neodmyslitelně patří k českým televizním Vánocům, exceloval Kodet jako cholerický soused Kraus. Vojenský veterán, který se s ničím nemazal, a už vůbec ne s komunisty, je bezpochyby jednou z nejoblíbenějších postav filmu.

Jeho manželku, jež bohužel ve snímku zemře, si zahrála slovenská herečka Emília Vášáryová. Dceru, která to s výbušným tatínkem neměla ani trochu jednoduché, pak ztvárnila Kristýna Nováková-Fuitová.

2. Arabela - televizní režisér Novák

Pamatujete si na ubrblaného televizního režiséra Nováka, s nímž pracoval hlasatel pan Majer? Správně, ztvárnil ho Jiří Kodet.

Nejednou ho málem trefil šlak, když pan Majer vyprávěl v televizi pohádky, ale v tak trošku odlišných verzích. Kodetovo zapálení pro výbušnost se hodilo i v této roli.

3. Pan Tau - kapitán letadla

Kodet si v oblíbené sérii o kouzelném panu Tau zahrál kapitána letadla. Toho letadla, po jehož křídle se pan Tau procházel a způsobil tak na letišti poprask.

Ač hlavní tváří je samozřejmě Otto Šimánek, na Kodetova pilota všichni s úsměvem vzpomínáme.

4. Vrchní, prchni! - spolužák Rudy Vyskočil

Hlavní hrdina Svěrákovy komedie Dalibor Vrána se vedle něj cítil méněcenně. Kdysi podprůměrný, avšak po letech o mnoho úspěšnější Vránův spolužák Vyskočil, u nějž se konalo setkání po letech, byl jednou z Kodetových postav, které nebyly cholerické.

5. Konflíkáři - hostitel a "letec" v povídce Poslední slušná generace

Knoflíkáři je film skládající se ze šesti povídek. V jedné z nich si střihl roli i Kodet. Nad sklenkou dobrého vína vedl intelektuální diskusi se svými hosty. Nakonec se ale sebral, oblékl si kostým letadla a hrál si, že skutečně létá. Hosty pobavil neskutečným způsobem.

Líbilo se vám herecké umění Jiřího Kodeta i v jiných rolích? Určitě dejte vědět, které filmy s ním máte kromě těchto pěti rádi!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy