Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Jiří Kajínek vzpomíná na krvavou noc: Je ze mě youtuber a vraždy? To se ptáte špatného člověka

Jiří Kajínek vzpomíná na krvavou noc: Je ze mě youtuber a vraždy? To se ptáte špatného člověka
Zdroj: Martin Pekárek / CNC / Profimedia
+ Dalších 7 fotografií
rozhovor
Jiří Kajínek (59) na datum 8. srpna nevzpomíná rád. Ten den byl dopaden a později odsouzen za vraždy, ke kterým se nikdy nepřihlásil. Je Kajínek zloděj a recidivista, kterému byly neprávem přišité dvě vraždy? Nebo je to chladnokrevný zabiják? Tato otázka rozděluje českou veřejnost dodnes. "Chodím na ryby a užívám léto v Česku," říká dnes muž, který dostal milost od prezidenta Miloše Zemana (75).

Dopadení Kajínka dne 8. 8. byla velká mediální událost. Tehdy ještě nikdo netušil, jak složitý a zamotaný případ soudce čeká. A už vůbec nikdo nemohl tušit, že přijde den, kdy se Kajínek dočká prezidentské milosti a stane se nejen volným mužem, ale dokonce celebritou, která chodí na přednášky a rozdává moudra.

DALŠÍ ČLÁNKY O KAJÍNKOVI NAJDETE ZDE. a jeho případ vyvolávají řadu otázek. Seděl v kriminále za něco, co opravdu neudělal? A měli tam tehdy místo něj sedět policisté, kteří do vraždy podnikatele Štefana Jandy mohli být zapojeni? Nebo je velkým omylem, že se Kajínek dostal na svobodu a jeho veřejné působení by správně mělo vyvolávat mrazení v zádech?

Jiří Kajínek je youtuber a rybář

Kajínkovi jsme zavolali a chtěli vědět, zda lituje svého činu a zda by dnes udělal něco jinak...

Kajínek je vrahem, říká Pokoš

Vojtěch Pokoš a jeho bratr Julián dělali bodyguardy podnikatelovi Štefanu Jandovi. Julián zemřel rukou střelce v zatáčkách u věznice Bory. Vojtěch Pokoš střelbu přežil doslova o milimetry. Dostal zásah do nohy, ruky, hýždí a jedna kulka vletěla přes lopatku až pod temeno hlavy. Pak zřejmě střelci došly náboje. Pokoš ví, že se osudnou noc podruhé narodil. Je přesvědčen, že Kajínek dostal milost neprávem, že by měl dál být za mřížemi. "Vím, kdo střílel. Byl to Kajínek. Nemám důvod lhát po těch letech a neměl jsem ho ani předtím. Jenže já jsem cikán a recidivista, takže podle všech lžu," uvedl v rozhovoru pro deník Právo. "Samozřejmě se cítím ohrožený. A nejenom já a moje rodina. Jestli se stane, že ho pustí, tak u takového člověka nemůžete vědět, co udělá, jestli se bude mstít, je to chladnokrevný vrah," uvedl Pokoš v době, kdy se začalo hovořit o tom, že Kajínek se dostane na svobodu. Pokoš v současné době žije v Rakousku a pracuje jako zedník. Uvedl, že se mu daří dobře, ale klidné spaní nemá.

"Já nemám čeho litovat. Všichni víme, že na konci května 1993 se střílelo. Ale mně se to zkrátka netýkalo. Neměl jsem s tím nic společného a nebylo co řešit. Jenže pak Pokoš přišel v říjnu s informací, že Kajínek je vrah. A najednou se všude začalo objevovat, že je pátrání po Kajínkovi, že hledáme Kajínka... Koukám na televizi, vidím sebe a vůbec nerozumím, co se děje. Ve vazbě jsem strávil tři roky, než jsem se dostal k soudu. Z devíti svědků mě neidentifikovalo. Přesto věřili jedinému člověku. Bylo jednodušší Pokešovi věřit. Jinak by si museli najít jiného vraha a to už tak jednoduché není. Vy se mě tady ptáte, zda lituju a co bych udělal jinak... Vy se mě ptáte na něco, co jsem neudělal," říká i dnes Kajínek.

Kajínka jsme se také zeptali, jak tráví léto a co ho nejvíce zaměstnává. "Já nikam nejezdím, trávím léto v Česku a je tu dobře. A když netočím videa na svůj youtubový kanál, tak jsem na rybách," říká Kajínek s tím, že hlavně si snaží vychutnat a užít každý den.

Smrt podnikatele Jandy

"Chci, aby ve vězení neseděl člověk, který mého muže nezastřelil," to roku 2014 řekla redaktorům Blesku Eva Jandová. Nikdy neuvěřila, že jejího manžela zabil právě Kajínek. Kontroverzní podnikatel Štefan Janda byl zastřelen 30. května 1993 v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory. Tehdy mu bylo 27 let. Na silnici byli postřeleni i jeho bodyguardi - Julián Pokoš a Vojtěch Pokoš. Julián zemřel, ale Vojtěch střelbu díky rychlému zásahu lékařů přežil. Právě on později Kajínka označil za střelce. O případu ale panují pochybnosti.

" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">

Vraždu Jandy si měl objednat podnikatel Antonín Vlasák. Respektive nemělo jít původně o vraždu, ale Janda měl být postrašen. Za zakázku měla být odměna 100 000 korun. Kajínek pak měl jednat nad rámec zakázky a rozhodl se, že Jandu usmrtí. Kajínek ale od začátku procesu až do dnešního dne tvrdí, že na místě činu vůbec nebyl.

Kronďákovi pomohlo jeho svědomí

Otázkou zůstává, kdo by střílel, pokud by to skutečně nebyl Kajínek. V roce 2005 do případu vstoupil vězeň František Schrayer s tím, že Vojtěch Pokoš se mu měl v base svěřit, ze u borské věznice zabíjeli policisté Jan Mikeš a Jaroslav Kronďák. Soud ale této verzi neuvěřil i kvůli tomu, že Schrayer byl považován za nedůvěryhodného recidivistu.

"Já o těchhle nařčeních už strašně moc přemýšlel. Kdybych se měl zabývat vším, co kdo o mně řekne nebo napíše v souvislosti s případem Kajínek, už bych byl dávno zavřený na psychiatrii. Celou dobu mne drží při životě, že mám čisté svědomí, že jsem nic neprovedl. Skoro čtvrt století ze mě někteří dělají vraha. Ale proč bych střílel já? Jaký bych měl důvod? Kajínka jsem viděl dvakrát v životě. Pokaždé u soudu. Poprvé v devadesátých letech, když jsem vypovídal jako svědek u prvního hlavního líčení. A podruhé, když jsem byl předvolaný u jeho prvního pokusu o obnovu procesu," uvedl policista Jaroslav Kronďák v jednom z mála rozhovorů, který o případu poskytl.

DALŠÍ ČLÁNKY O KAJÍNKOVI NAJDETE ZDE

Související články

Další články