Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Jiří Kajínek nouzový stav a nařízení respektuje: Roušku si sundá jen ve vodě

+ Dalších 5 fotografií
O velikonočním víkendu neměla jihomoravská policie klid. Stovky lidí zamířily k Brněnské přehradě, avšak ta kvůli nařízené karanténě láká méně turistů než obvykle. I přesto měli policisté víc práce než v prvních dnech nouzového stavu. I známý český vězeň Jiří Kajínek se vydal ven a vzal s sebou i svou partnerku a pejska. Informoval o tom web Seznam Zprávy.

Teplý víkend opět vylákal ven řadu lidí, kterým se nechtělo sedět doma a nudit se. Hlavní parkoviště u Přístaviště v Brně, kde normálně parkují v podobně slunečné dny stovky turistů, měla o víkendu zhruba padesát zaplněných míst.

Pár lidí dodržující nařízení

Pláž na Sokolském koupaliště je běžně zaplněná tisícovkami lidí. V neděli se však objevil jen zlomek z nich, ti hráli stolní tenis, plážový volejbal nebo se jen tak povalovali na sluníčku. "Byl jsem tu včera a to přišlo daleko víc lidí," uvedl pro Seznam Zprávy třicetiletý muž, který na pláž dorazil s dcerou. "Až na výjimky dodržují rozestupy a mají roušky," dodal.

Kajínek u vody

Na Sokoláku se také objevil nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, s partnerkou totiž žije nedaleko od pláže. Od úterý je možné, aby lidé individuálně sportovali bez zakrytí obličeje a Kajínek se zrovna chystal do vody bez roušky, takže žádný zákon neporušil.

"Ještě jsem se schválně zeptal policistů. Když se držíme dál od lidí, je to v pořádku. Co jsem viděl, skupiny udržují odstupy a lidé jsou ohleduplní," popsal Kajínek situaci pro Seznam Zprávy. Sám včera přidal na svůj Instagram video, kde se chystá do vody.

Dopady pandemie a hlídkování

Kvůli pandemii má problémy s provozem hned několik desítek hospod a bister. Občerstvení se podává jen z výdejních okének a sváteční zelené pivo popíjí jen pár lidí. "Ve srovnání s loňským rokem je to katastrofa. Lidé se tu jen opatrně trousí, jindy by tu byla plná zahrádka," uvedla pro SZ servírka z jedné z restaurací.

U přehrady stojí desítky policistů a strážníků. "U přehrady máme pět dvoučlenných hlídek. Snažíme se hlavně vysvětlovat. Vládní nařízení se mění a pro lidi může být někdy složitější se v nich orientovat. Je důležité zabránit blízkému kontaktu, což lidé většinou pochopili," uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Alkohol udělá své

"Jsou tu případy, kdy si ani po upozornění nechtějí nasadit roušku. Často popíjejí alkohol a jsou agresivní," vysvětlil Ghanem. "Chválíme omezení pohybu na veřejnosti a výletů do turisticky atraktivních míst. Denně jsme ale řešili kolem 600 přestupků," píše se na Twitteru policie s tím, že je to o polovinu více než normálně. Policisté tak evidentně měli plné ruce práce.

Lidé se často vyskytují ve skupinách, konzumují alkohol a roušky nemají vůbec. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula se obává, že přibudou nakažení, jak prozradil České televizi.

Počty zákazníků nikdo nehlídá

Jeden z návštěvníků se vyjádřil i o situaci v hobbymarketech. "Jsem z brněnského Komína a ve čtvrtek tam otevřel hobbymarket. Přišla hlava na hlavě. Počty zákazníků nikdo nehlídá, omezí je maximálně kapacita parkoviště," uvedl pan Nováček pro Seznam Zprávy a dodal, že malé obchody, kde by si personál mohl regulovat počet lidí, musejí být zavřené.

Související články

Další články