Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023

Jiří Císler zemřel před 16 lety: Komediální herec si s humorem sestavil i vlastní parte

Jiří Císler zemřel před 16 lety: Komediální herec si s humorem sestavil i vlastní parte
Zdroj: Filmové studio Barrandov
+ Dalších 11 fotografií
výročí
Od smrti oblíbeného komediálního herce Jiřího Císlera uběhlo už 16 let. Mistr sarkasmu a legendární bavič zemřel v 76 letech v důsledku Alzheimerovy choroby, která ho na sklonku života uvěznila za zdmi jeho bytu. Ještě než ho nemoc zcela pohltila, udělal přesně to, co by od humoristy, jakým byl, jeho blízcí očekávali - sám si napsal legrační parte.

Jiří Císler, narozený 4. února 1928 v Českých Budějovicích, byl jedním z největších komediálních herců své doby. I když se na přání otce vyučil číšníkem a následně vystudoval obchodní akademii, už od puberty ho lákalo umění. Jeho celoživotní vášní se nakonec stalo herectví.

Ačkoliv ve většině filmů a seriálů byl Císler obsazován do vedlejších rolí, vždy vyčníval. Díky své energii a nezaměnitelnému přednesu byl ostatními herci i diváky považován za mimořádný umělecký talent a významnou hereckou osobnost.

Na obrazovkách sice hrál výrazné role, v soukromí však byl spíše introvertem. Ve volném čase se věnoval hře na housle, skládání hudby a sem tam si zašel na pivo do hospůdky u Národního divadla nedaleko svého bytu.

Smrt bral s humorem

Umělec, jehož hlas si děti dřívější doby mohou pamatovat z pořadu Studio Kamarád, kde nadaboval postavu Haryho Šoumena, a kterého si diváci pamatují z filmů jako Ucho, Jak svět přichází o básníky, Malý velký hokejista, Za humny je drak či Samorost, baviče jen nehrál, on jím skutečně byl. Proto s humorem sobě vlastním pojal i příchod smrti.

Jiří Císler se řídil tím, že pokud člověk ve stáří propadá pesimismu a připouští si konec, tak už to konec je. Proto si ještě předtím, než ho Alzheimerova choroba zcela pohltila, sestavil parte, ze kterého jeho smysl pro humor jen sálá. Na to, co do něj napsal, se podívejte v galerii.

Finalistky Miss Czech Republic zahalené do písku: Krásky nafotily dechberoucí snímky v rozpálených dunách

Další články

Nejnovější kauzy