Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jiří Bartoška dojemně pro eXtra.cz: Smrt byla pro Evu Zaoralovou vysvobozením. Děkuju Bohu, že si ji vzal

Eva Zaoralová a Jiří Bartoška.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie

Ve věku 89 let zemřela filmová publicistka, dlouholetá ikona karlovarského filmového festivalu Eva Zaoralová. Novinkám to potvrdila její dcera. Podle jejího kamaráda a dlouholetého spolupracovníka Jiřího Bartošky (74) máme být ale vděční. „Život už ji jenom bolel,“ přiznal upřímně eXtra.cz.

Jiří Bartoška: Eva Zaoralová už jen trpěla

„Smrt Evy Zaoralové (informovaly Novinky – pozn. red.) je pro mě velká ztráta, co se přátelství týče. Co se týče festivalu, tak už byla dlouho nemocná, takže působila především jako poradkyně. Vždycky jsme si ale říkali, že je to moje druhá manželka, měli jsme za sebou třicet let vztahu,“ uvedl pro eXtra.cz herec Jiří Bartoška.

Ale pro Evu je to vysvobození. Byla opravdu těžce nemocná a život už ji hodně bolel. Moje bolest je druhotná, spíš děkuju Bohu, že si ji vzal k sobě,“ říká otevřeně šéf karlovarského filmového festivalu.

Poslední slova

„Naposledy jsem s ní mluvil asi před třemi týdny. Pak už brala její telefon dcera Klaudie, a tak jsem s Evou komunikoval přes ni. Byla na tom už špatně,“ pronáší smutně oblíbený umělec.

Karlovarský festival by nikdy nebyl takový, jaký je, nebýt Evy Zaoralové.

„Však také jsme jí přezdívali Matka rodu,“ dodal uznale Jiří Bartoška, kterého odchod přítelkyně hluboce zasáhl.

Kariéra

Eva Zaoralová byla česká publicistka, která se specializovala především na francouzský a italský film.

Vystudovala francouzštinu a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a později byla šéfredaktorkou odborného filmového časopisu Film a doba. Zasedala v porotách mnoha filmových festivalů, jmenovitě například v Benátkách, Berlíně, Cannes, Antalyi či Mannheimu.

V roce 1994 se připojila k herci a prezidentu festivalu Jiřímu Bartoškovi a následně se stala uměleckou ředitelkou Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Tou byla do roku 2010, o rok později začala působit jako umělecká poradkyně festivalu.

Od exprezidenta Václava Klause získala medaili Za zásluhy v oblasti kultury.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy