Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Jen kosti potažené kůží: Holčičku (†7), kterou zabil hlad, mělo zachránit MLÉKO

Zdroj: reprofoto Twitter
+ Další fotografie
Všechno vyzvracela
Smrti nebohé dívenky z Jemenu, ve kterém zuří válka a řádí hladomor, se snažili předejít. Pečovali o ni zdravotníci v uprchlickém táboře na severu země. Její podvyživenost ale dosáhla takového stupně, že by jí pomohl jedině zázrak.

Sedmiletá Amal Hussein nezažila ve svém krátkém životě nic než hrůzy války. Ta v Jemenu zuří už čtyři roky. A extrémní hladomor, který ji připravil o život, může v nejzazším případě pozabíjet až 14 milionů lidí.

Vyplývá to z odhadů OSN. V Jemenu přitom žije 28 milionů obyvatel. Na konci nejkrutějšího scénáře by tak země přišla o polovinu populace.

Dětí, jejichž zdravotní stav je stejně bídný, se má na občanskou válkou zmítaném území nacházet na 2 miliony. Malých andílků tam denně umírají desítky až stovky. Příběh Amal obletěl svět díky fotografovi listu New York Times.

Ne všem vyhladovělým dětem je navíc věnovaná taková péče jako Amal. Starali se o ni zdravotníci z uprchlického tábora, kde v nuzných podmínkách žila s maminkou a dalšími sourozenci. „Podívejte, neměla vůbec žádné svaly. Žádné maso, jenom kosti,“ řekla New York Times lékařka Mekkia Mahdi.

Holčičce dávali mléko, aby dostala alespoň nějaké živiny. Všechno ale pokaždé vyzvracela. „Neměla jsem už další peníze, abych si mohla dovolit nemocnici. Tak jsem ji vzala domů,“ říká její maminka. „Její smrt mi zlomila srdce,“ dodává. Žena, která je sama nemocná, teď žije v ohromném strachu o životy svých dalších dětí.

Hladomor zemi postihl i kvůli blokádě ze strany sunnitské Saúdské Arábie, která na straně vládních vojsk bojuje proti šiitským povstalcům. OSN tento týden vyzvala k okamžitému ukončení bojů. Varuje před největší humanitární katastrofou tohoto století.

Související články

Další články