Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič Počasí Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Jedovaté housenky útočí na Česko: Jejich jed zvládne zabít i člověka

+ Další 3 fotografie
Nebezpečí
Nejen Evropu, ale už i Česko sužují nebezpečné jedovaté housenky, které se přemnožily a představují obrovskou hrozbu. Nejnebezpečnější jsou jejich chloupky, kterých mají na těle stovky tisíc a přenášejí se vzduchem. Housenky bourovčíka byly zaznamenány na jižní Moravě.

Jedovaté housenky se přemnožily a terorizují Evropu. S problémem bojují zejména v Německu, Belgii a Nizozemsku. Šokující zprávu přinesl portál TN.cz, že se housenky dostaly už i k nám do Česka. První byly objeveny na jižní Moravě.

Jedná se o housenky bourovčíka toulavého. Zpravidla jsou dlouhé dva až tři centimetry a tělo jim pokrývá až 700 tisíc žahavých chloupků. A právě ty představují pro člověka a dokonce i zvířata velké nebezpečí. Z housenky totiž padají a šíří se vzduchem. Pouhý kontakt s lidskou kůží může spustit alergickou reakci, chloupky totiž obsahují thaumetopoein. Většinou se projevuje kožní vyrážkou, vysokými horečkami a dlouhotrvající nevolností, které mohou doprovázet dýchací potíže či závratě. Zejména astmatici nemusí alergickou reakci přežít.

Ničí listnaté lesy a především okusují dubové listí. Krom toho napadají i ovocné stromy. Lidé by na ně vůbec neměli sahat, a pokud ano, tak jedině v rukavicích. Zahrádkáři se mohou bránit klasickými postřiky proti škůdcům.

Mohlo by vás zajímat

Další články