Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Jednou provždy: Těchto 10 osobností nepochází z Anglie. Jsou to Skotové!

Skotsko světu přineslo nejednu významnou osobnost, lidé je ale často
přisuzují mylně Anglii.
Prohlédněte si s námi 10 nejvýznamnějších osobností skotské historie i současnosti. Znáte je všechny?

1. J. K. Rowling (49)

Veleúspěšná spisovatelka a se jměním přesahujícím miliardu dolarů rovněž jedna z nejbohatších žen světa. J. K. Rowling se díky svým úspěchům vyšplhala až na vrchol našeho žebříčku. Autorka, která nedávno ohlásila návrat Harryho Pottera, se v současnosti věnuje především charitě a psaní knih pod pseudonymy. Přestože v nedávném referendu hlasovala proti nezávislosti Skotska na Anglii, je známou skotskou patriotkou.

Bohaté ženy mají různé bizarní koníčky.

2. John Jameson

Co se každému vybaví, když se řekne Skotsko? Náklonnost Skotů k alkoholu je obecně známá a ve veliké konkurenci prorazilo především jedno jméno. John Jameson založil svou světově proslulou značku irské whiskey již v roce 1780. Skotský byznysmen v této době vyráběl 115 000 litrů ročně. V dnešní době firma naplní ročně skoro 60 milionů lahví a je bezesporu nejúspěšnější irskou whiskey na světě.

3. Sean Connery (84)

Tento skotský herec se pravděpodobně nejvíce proslavil rolí Jamese Bonda, kterou hrál od roku 1962 do roku 1971 a krátce ještě v roce 1983. I přes svůj vysoký věk se pravidelně umisťuje na předních příčkách anket o nejvíce sexy muže. Tuto anketu v roce 1999 dokonce vyhrál. Bylo mu 69 let. Nositel vyznamenání „Největší žijící Skot“ tak nemůže na našem seznamu chybět.

Sean Connery a jeho legendární bondovské auto.

4. William Wallace

Vzhledem k nedávnému referendu o nezávislosti Skotska by na seznamu rozhodně neměl chybět alespoň jeden Skot, který se o ni zasadil. William Wallace na přelomu 13. a 14. století inspiroval celý národ k neúspěšné rebelii. O jeho osudu byl pak natočen oscarový snímek Statečné srdce, ve kterém zazářil Mel Gibson (59).

5. Andy Murray (27)

Skotskému tenistovi se v roce 2013 s pomocí českého trenéra Ivana Lendla (55) podařilo vyhrát Wimbledon. Životní úspěch ho vynesl mezi nejúspěšnější skotské sportovce historie. A dokonce proklouzl i na seznam eXtra.cz. Gratulujeme!

6. Irvine Welsh (56)

Jeden z nejuznávanějších autorů současnosti proslul svou nekompromisní tvorbou popisující odvrácenou stranu života a drog. Jeho knihy, jako např. Trainspotting, Porno či Sviňák, ovlivnily celou generaci lidí a dočkaly se i filmových zpracování.

7. Ewan McGregor (43)

Další osobností na našem seznamu je talentovaný herec, který zazářil např. v sérii Star Wars nebo právě filmu Trainspotting podle knihy Irvinea Welshe. I přes svá občasná zatmění nesmí na našem seznamu chybět.

Ewan McGregor kvůli roli tehdy extrémně zhubl.

8. James Watt

Ano, je to tak. Vynálezce, který měl na svědomí parní stroj a posunul lidstvo do nové industriální éry, byl původem Skot. Vymyslel koncept „koní“, které dnes známe z každého automobilového motoru, a jednotka výkonu watt je pojmenována právě po něm.

9. James McAvoy (35)

Další talentovaný herec, který proslul rolí v sérii X-Men. Hrál také například i ve filmu Sviňák podle knihy Irvinea Welshe a objevil se i v Letopisech Narnie. Je ze všech osobností na našem seznamu nejmladší, ale my mu prorokujeme velkou budoucnost!

10. Sir Arthur Conan Doyle

Poslední osobností na našem seznamu je spisovatel sir Arthur Conan Doyle. Je to již 85 let od jeho smrti, ale jeho knihy se stále stávají inspirací pro nová a nová filmovátelevizní zpracování.

Související články

Další články