Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Jedna z největších záhad lidstva: Syndrom cizího přízvuku. Objevil se poslední případ, tahle Britka po probuzení začala mluvit čínsky!

Sarah Colwill je rodilá Angličanka, ale lidé se jí ptají, kdy se do
Plymouthu nastěhovala.
Zdroj: Profimedia.cz

Je to jedna z největších záhad lidského mozku a říká se tomu syndrom cizího přízvuku nebo jazyka. Jak vzniká? Nikdo na to ještě nepřišel, přestože už jsou lékařsky popsány desítky případů. Za příčiny se považují hlavně úrazy hlavy a silné migrény, horečky nebo kóma.

Někteří pacienti buď začnou mluvit se silným cizím akcentem, nebo dokonce plynně ovládají řeč, ze které předtím znali jen pár slov. Tahle schopnost se pak často sama vytratí sama od sebe, ale přesto se eviduje pár případů, kdy už lidé do konce života mluvili jen cizím jazykem a ten svůj rodný zapomněli.

I my máme jednu takovou záhadu, závodník Matěj Kůs (18) po havárii před pěti lety začal po probuzení z bezvědomí mluvit anglicky, aniž jazyk předtím uměl, zato na češtinu si nevzpomínal. Nepamatoval si dokonce ani svoje jméno, ale anglicky mluvil jako rodilý mluvčí a trvalo nějakou dobu, než se zase dalo vše do pořádku.

Syndrom cizího jazyka teď má poslední oběť, je jí Britka Sarah Colwill (38) a ta se po těžkých migrénách stala Číňankou. Tedy aspoň řečí. Sarah trpěla na silné bolesti hlavy a migrény a po jednom takovém záchvatu, kdy musela být ošetřena v nemocnici, se probudila a od té doby mluví se silným čínským přízvukem.

Ještě větší záhadou tohoto syndromu je, že ani silou vůle ho nemůžete ovlivnit, prostě Sarah se není schopna zpět naučit anglický přízvuk, nebo ho aspoň předstírat. Syndromem trpí už od roku 2010 a neustupuje, už si ale dle svých slov zvykla na to, že se jí lidé ptají, kdy se do Anglie, respektive do Plymouthu, kde žije, přistěhovala. Vysvětlovat jim, že nikdy, protože se tam narodila, je pro ni dost obtížné. Tak radši zalže nebo svede řeč na jiné téma a doufá, že záhadný syndrom cizího přízvuku jednou sám odezní.

Související články

Další články