Češi na letošní královskou svatbu nejedou. Prezidentovi Miloši Zemanovi (73) je sobotní veselka prince Harryho a Meghan Markle ukradená. Komornější atmosféru, kterou si nastávající novomanželé přejí, chápe i české ministerstvo zahraničí.

V roce 2011 se však Čechům pozvání na svatbu prince Williama a vévodkyně Kate dostalo. Zúčastnil se jí tehdejší velvyslanec v Británii Michael Žantovský, který na ni dodnes rád vzpomíná.

„Bylo to velmi slavnostní a estetické. Samozřejmě jsou větší odborníci na kostýmy a šaty než jsem já, na mě tak osobně zanechal největší dojem sborový zpěv jak dětského, tak mužského a smíšeného sboru ve Westminsterské katedrále. Myslím, že to je jedinečná tradice a kultura sborového zpěvu, která se málokdy slyší v tak čisté podobě,“ prozradil Žantovský portálu Aktuálně.cz.

Velkolepou událost tehdy provázela zvýšená bezpečnostní opatření, s nimiž se počítá i letos. „Při sjezdu na shromaždiště jsme se všichni museli prokázat pozvánkami a dokonce i diplomatickými průkazy, což normálně jako diplomaté neděláme. Od té chvíli jsme se všichni pohybovali pohromadě. Od nás snad ale žádné bezpečnostní riziko nehrozilo,“ uvedl někdejší český velvyslanec ve Velké Británii.

Harry a Meghan si řeknou své ano v sobotu 19. května v kapli sv. Jiří na hradě Windsor nedaleko Londýna. Očekává se, že ostrovní království bude bujaře slavit!