Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Belmondo chtěl zavítat do Prahy. Komunisté mu to ale kvůli maličkosti zakázali!

Francouzská legenda Jean-Paul Belmondo.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Zákaz

Hvězdného Jeana-Paula Belmonda (†88) milovali lidé po celém světě. Také v tehdejším Československu veřejnost hltala jeho filmy a přála si, aby do státu sužovaného komunisty přijel. Vše se schylovalo k tomu, že francouzský herec opravdu dorazí, ale nakonec komunisté jeho návštěvu zarazili. Báli se totiž, aby neřekl něco proti nim. S informací přišel server Blesk.

Měla to být událost, na kterou se jen tak nezapomene. Ale nakonec z ní sešlo. „V roce 1984 přišla do Prahy nabídka, že by se Belmondo mohl zúčastnit československé premiéry komedie Veselé Velikonoce, pokud bude zájem. Produkce byla ochotná ho přivézt v rámci turné k filmu, které měl v tehdejším západním a východním Německu,” prozradil Blesku bývalý redaktor Československého rozhlasu Regina Petr Burda.

Zpočátku byli komunisté pro, protože komedie s Belmondem byly vždy zárukou vysoké návštěvnosti a hodně peněz. Navíc věděli, že československý lid francouzského herce miluje. Jenže nakonec z toho sešlo. Soudruh Müller, který vedl oddělení kultury ústředního výboru KSČ, si nechal spolu s kolegy a překladatelkou film promítnout a bylo zle,” pokračoval Burda.

Vadilo jim, že hraje bohatého podnikatele

Podle bývalého redaktora Müllerovi a dalším představitelům vadilo hlavně to, že Belmondo hraje ve snímku Veselé Velikonoce bohatého podnikatele, který od státu čerpá zakázky na výstavby objektů. „Bylo to pro ně najednou moc kapitalistické, a tak film zatrhli a návštěvu zrušili! Byla to velká škoda,” vysvětlil.

Film samotný se v Československu promítal až o několik let později, v roce 1988. Prošel opakovanou cenzurou, konečně byl nadabovaný a objevil se v kinech a na televizních obrazovkách.

Související články

Další články