Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Je Zeman schopen vykonávat úřad? Senát chce po Hradu prognózu prezidentova stavu

Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
Zdravotní stav

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) požádá hradního kancléře Vratislava Mynáře o informace, jaké jsou prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana (77). Předsedu horní komory parlamentu tím dnes pověřil její organizační výbor. Senátoři se obávají, že Zeman nyní není schopen vykonávat svůj úřad. Zeman měl tento týden zahájit povolební jednání o sestavení nové vlády. 

„Máme obavu, zda současný zdravotní stav umožňuje prezidentu republiky vykonávat jeho úřad. Rámcovou informaci, která umožní zachovat patřičný respekt a citlivost vůči panu prezidentovi a jeho rodině, očekáváme od Kanceláře prezidenta republiky. Ta v tomto ohledu dosud nekonala dostatečně, proto ji dotazujeme,” uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v rozhovoru pro Rádio Proglas uvedl: „Panu prezidentovi hospitalizace nebrání ve výkonu ústavních pravomocí.” Také dodal, že veřejnost všechny důležité informace dostává. „Snažíme se veřejnost informovat komfortně, kontinuálně, ale úsporně,” dodal Ovčáček.

Zdravotní stav prezidenta

V úterý jmenoval prezident Miloš Zeman z nemocnice, kde leží na ARO, předsedu brněnského krajského soudu Milana Čečotku. Sedmileté funkční období mu začne ve středu. Jmenování musí spolupodepsat premiér Andrej Babiš (ANO).

Prezident byl v neděli po poledni převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na pracoviště intenzivní medicíny. Podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem hospitalizace komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu nemá pacientův souhlas. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke v pondělí sdělila, že Zemanův zdravotní stav je stabilizovaný.

Související články

Další články