Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Je vám vedro? Dejte si velký pozor na klimatizaci, může ohrozit vaše zdraví

Zdroj: pixabay
ohrožení
V posledních dnech, kdy Česko sužovaly extrémně vysoké teploty, mnoho lidí utíkalo zvenčí do klimatizovaných prostor. Ačkoliv studený vánek, který se z klimatizací line, je nepochybně příjemný, nesmí se to s ním přehánět. Může totiž způsobit nepříjemné nemoci.

Ačkoliv klimatizace lidem nepochybně pomáhají přežít horké dny, kterým Česko v posledních týdnech čelí, nemělo by se to s ní přehánět. "Při přehnané expozici klimatizovaného vzduchu hrozí zejména poškození ochranné bariéry sliznic," řekl pro server idnes.cz doktor Pavel Rutar z Interního oddělení Nemocnice Na Homolce.

Obzvláště, pokud svou klimatizaci neudržujete a nepročišťujete, můžete vdechovat směs bakterií, virů ale i roztočů. Nadměrné pobývání v prostoru s klimatizací může mimo virových onemocnění či angíny způsobit i tuhnutí svalů, nebo zablokování krční páteře.

Pokud se chcete vystavit co nejmenšímu riziku nemocí či tuhnutí svalů a zablokování páteře, nezapomeňte klimatizaci ve svém domě či v autě udržovat. Vhodné je čištění minimálně dvakrát ročně. Dalším důležitým bodem je, nastavit klimatizaci na správnou teplotu. Ta by měla být maximálně o 7 stupňů nižší než teplota venku, což je v případech extrémních tropů těžké. Ideální teplota pro člověka je totiž méně než 25 stupňů, což se za pomoci klimatizace v případě, že venku jsou čtyřicítky, nedá splnit.

Související články

Další články