Více než absurdní, to se dá říct o neomaleném požadavku Českých drah, které budou chtít po rodině Ivety Bartošové (†48) odškodnění za zpoždění vlaků na trati Praha – Benešov, kde jezdí dvoupatrové soupravy City Elefant. Zpěvačka tam dne 29. dubna okolo jedenácté hodiny dopolední dobrovolně ukončila svůj život.

S informací o požadavku Českých drah dnes přišel deník MF Dnes, podle oficiálního vyjádření se jedná o běžnou praxi a České dráhy postupují standardně podle občanského zákoníku, který jim velí, aby se přihlásily ke vzniklé škodě, ačkoliv etická otázka je v tomto případě více než sporná. Nejen proto, že se zde jedná o částku v řádech několika desítek tisíc korun.

Vlak, který srazil Ivetu Bartošovou, byl zpožděn o desítky minut a provoz byl zastaven na obou tratích, rodina zpěvačky považuje celou situaci za neuvěřitelnou a není vyloučeno, že se do ní vloží i stávající ministr dopravy.

Vzhledem k tomu, že České dráhy měly donedávna neustálé problémy se zpožděním a nebyl snad jediný vlak, který by přijel nebo odjel včas, stejně jako bylo pro běžného cestujícího doslova nemožné dočkat se odškodnění od tohoto drážního molochu, který si dlouhá léta usurpoval koleje jen pro sebe, se jeví toto prohlášení coby nebetyčná drzost. Zákon je zákon, ale i ten snad musí někdy ustoupit morálním hodnotám.